Черепашки в акваріумі: користь, шкода та рекомендації щодо використання
admin 8 Січня 2022 ArticleДеяким акваріумістам хочеться не просто завести рибок, а й зробити акваріум максимально схожим на дно моря. Додати оформленню автентичності допоможуть черепашки. До того ж деякі новачки думають, що можна просто покласти морські мушлі, мовляв, жителям глибин вони не шкодять, отже, можна особисто зібрати їх на пляжі і додати у воду.
Ця заява правильна тільки частково, тому спробуємо всебічно розглянути, як такі морепродукти позначаться на стані жителів штучного ставка.
Плюси і мінуси
Отже, основне питання полягає в тому, можна чи не можна класти черепашки в акваріум, а ось правильної відповіді на це питання немає. А річ у тім, що в прісноводному акваріумі такі прикраси можуть принести користь або нашкодити — все може залежати від того, яка безпосередньо живність у вас живе. Спробуємо розібратися, чого ж більше у всіх окремих випадках.
Починати заведено з хорошого, тому розглянемо, чим корисне додавання черепашок в акваріум.
- Декоративність. Це не те щоб корисний фактор, просто люди, які розмірковують про те, а чи не додати в штучний ставок черепашок з пляжу, зазвичай дбають насамперед про красу в плані естетики акваріумного середовища. У цьому не відмовиш, за умови, що людина ще й намагалася правильно розкласти такі прикраси.
- Видалення нестачі кальцію. Мушля складається з карбонату кальцію, іншими словами за хімічним складом дуже близька до крейди і вапняку. Тепер ви розумієте, для чого цей мінерал потрібен молюскам, проте для побудови організму його часто застосовують і риби, яким він потрібен для формування кісток і луски, і навіть деякі рослини.
Якщо цієї речовини у воді не вистачає, годі розраховувати, що улюбленці будуть рости здоровими, а в м’якій воді кальцій взяти нізвідки. Хтось додає крейду, а ви можете кинути трохи черепашок — тільки готуйтеся, що вони через певний час розчиняться.
- Додатковий притулок. Розрізняють такі види рибок, які люблять ховатися — як у повсякденності, так само і для того ж нересту. В акваріумі дуже часто проблематично знайти тихе місце, але дуже висока мушля могла б послужити ідеальним притулком для “скромниці”.
Після описаного вище багато хто, напевно, прийняв рішення на додавання черепашок, проте допустимих мінусів насправді набагато більше, ніж переваг. Слід погодиться, що при грамотному розумінні процесів, що відбуваються в акваріумі, додавання цього елемента може принести одну тільки користь, однак для початку необхідно переконатися, що ви не зробите тільки гірше.
- Надмірна жорсткість. До речі, хоч кальцій і корисний, занадто жорстка вода подобається не всім мешканцям — це не є секретом, що навіть корисне в разі передозування завдає шкоди. До підвищення жорсткості зазвичай більш сприйнятливі рослини, а не риби, але перші можуть виконувати основну функцію в домашній екосистемі, а серед других харацинові, наприклад, перестають нереститися від подібних змін.
Якщо у вашому акваріумі вода в принципі жорстка, то додані черепашки гірше не зроблять, за слабколужної води середньої жорсткості прикрашати ними акваріум можна тільки стримано, а ось м’яка та слабокисла вода почне швидко розчиняти кальцій, набуваючи потенційно небезпечної для багатьох видів жорсткості.
Якщо в ємності багато вуглекислого газу або ви додаєте засоби, що зменшують pH, черепашки розчиняться ще швидше.
- Мешканці акваріума можуть порізатися і застрягти. Цікава рибка полюбляє наближатися до черепашок і навіть ховатися в них, але тут все відбувається як із дітьми, які іноді граються з речами, що для цього абсолютно не призначені. Постарайтеся не класти в ставок зразки з гострими краями, оскільки риба теж може поранитися і лікувати її буде проблематично.
Інша проблема — допитливий вихованець іноді запливає в середину завитка, а повернутися вже не може і завдяки цьому гине. Таке лихо особливо часто буває з сомиками, тому досвідчені акваріумісти пропонують класти черепашки в акваріум тільки входом донизу, щоб у них не можна було потрапити.
- Непотрібна синтетика. Звісно, в декоративному плані набагато симпатичніший вигляд мають не ті невеликі черепашки, що знайдені на пляжі, а ті великі, що продаються в сувенірних крамницях. Необхідно розуміти, що продавець хоче виручити за власний товар максимальну кількість грошей, тому у нього черепашки дуже гарні за рахунок додаткового шару фарби або лаку.
У певному сенсі від цього мав би виграти і сам покупець, оскільки в такому вигляді подарунок, можливо, вистоїть довше, однак якщо ви здогадаєтеся кинути подібну прикрасу у воду, потім не варто дивуватися, чому риба випливла черевцями догори.
- Естетична несумісність. Нестримне прагнення до відмінного часто призводить до того, що господар акваріума занадто старається. Багато домашніх рибок живуть у питній воді і не оточені тропічним багатством рослинності, але спраглий до спекотної чарівності новачок часто прагне запхати в середину найбільш приголомшливу екзотичну черепашку.
Через певний час приходить розуміння, що невідповідність антуражу псує враження і від самої прикраси, а якщо вона була ще й цінною для вас як подарунок, ви легко можете її втратити — не забувайте, що черепашка поступово розчиняється.
Як правильно застосовувати?
Перше, що ви мали зробити після прочитання переліку недоліків у попередньому пункті — подумати про те, чи знадобляться, взагалі, черепашки у вашому домашньому підводному світі. Вам потрібно бути впевненими, що від такої прикраси не стане гірше, а це означає, що вам потрібно упевнитися, що ваші улюбленці точно не проти жорсткої води, та й з крана вона у вас тече далеко не в найм’якшому вигляді. Лише в цьому варіанті варто продовжувати роздумувати над тим, щоб додати подібну прикрасу в акваріум.
Далі потрібно подумати про те, як конкретно ви бажаєте оформити новий дизайн акваріума, оскільки звичайне вкидання кількох черепашок не зробить світ під водою красивішим, ніж він був до цього. У багатьох випадках досвідчені акваріумісти накидають цілий план того, як оформити власний маленький ставок.
Якщо вникнути, це не така вже й погана ідея — ви знатимете чітко, які черепашки вам необхідні, скільки, і чи не зашкодить це зрештою мешканцям акваріума.
Якщо ви взялися за справу з реальною завзятістю і хочете, щоб ваш шедевр подобався не тільки вам самим, а й досвідченим колегам, є сенс прикрашати штучний ставок не тільки черепашками, а й іншими елементами характерно морського антуражу.
Нині спеціальні зоомагазини продають дуже багато і найрізноманітніших аксесуарів, здатних доповнити зовнішній вигляд ємності і перетворити її на куточок практично справжнього дна моря. До таких належать і самі черепашки — як дрібні, так і великі, зате повністю безпечні для риб, і різні імітації уламків затонулих кораблів, і мальовничі “корчі”, і багато іншого.
Для тих, хто не готовий винайти велосипед, але обов’язково хоче внести морську нотку в оформлення власного акваріума, є чудова ідея, яка, тим не менш, передбачає, що вашим улюбленцям точно не зашкодить достаток подібних прикрас.
Задум полягає в тому, щоб рівномірно всипати дно дрібними черепашками і лише в декількох місцях додати найяскравіші та найцікавіші великі екземпляри.
Як обробити матеріал?
Як ви вже зрозуміли, сам факт того, що ви побачили привабливу мушлю, ще не означає, що її можна одразу ж відправити в акваріум — зазіхнете на такий крок, і потім будете досить довго переживати про наслідки.
Пам’ятайте раз і назавжди, що декоративні рештки молюсків, які продаються на сувенірних ринках будь-якого великого курорту, відправляти в живу екосистему вкрай небезпечно — ви можете цього не бачити, а виріб виявиться підфарбованим або лакованим. “Приготувати” аналогічний аксесуар не вдасться — він просто не призначений для такого використання і проводити експерименти з ним не варто.
Якщо вже дуже необхідно додати справжньої морської естетики в акваріум, найрозумніше буде звернутися до зоомагазину, що знаходиться поруч. Схожі магазини продають не тільки ємності, рибок і корми для них — в асортименті, як правило, можна відшукати і різні прикраси, серед них трапляються як натуральні черепашки, так і вправні імітації, які, до речі, жодним чином не впливають на жорсткість води і здоров’я екосистеми.
Місцеві товари привабливі тим, що їх абсолютно ніяк не потрібно готувати — якщо навіть ви підібрали зразок, який колись справді був живим молюском, можна розраховувати, що він уже повністю безпечний для світу під водою.
Якщо ж ви прихильник економії, можна особисто придбати на морі черепашок і додати їх до акваріума, але тоді на ваші ж плечі лягає і підготовка підібраного матеріалу. Насамперед вам потрібно бути впевненими, що панцир залишається безлюдним упродовж тривалого періоду і перед вами — не труп, а давно спорожнілий кістяк.
Якщо всередині досі є останки молюска, який там жив, на користь рибкам це може не піти — адже ви не знаєте, чому загинула істота, і чи не зібралися на падаль шкідливі бактерії, які здатні отруїти квітучу екосистему вашого акваріума. Побачивши, що панцир цілком не відпущений, краще не намагатися з ним копатися, а просто викинути його, замінивши іншим.
Якщо навіть мушля абсолютно точно порожня, але ви вибрали її на природі, це залишає конкретну ймовірність того, що на ній присутні потенційно небезпечні мікроорганізми, які здатні порушити біологічну рівновагу. Щоб уникнути їхнього проникнення в акваріум, необхідно насамперед гарненько пройтися по поверхні щіточкою, намагаючись забратися подалі в середину. Після чого слід кип’ятити панцир на слабенькому вогні протягом кількох хвилин, щоб гарантувати, що вся стороння живність загинула.
Навіть після кип’ятіння черепашки все ще не готові для потрапляння в штучний ставок — їх необхідно близько доби протримати в прохолодній воді, і тільки після цього допускається застосування як прикраси.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019