Зміст
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції стала найбільшою техногенною катастрофою XX століття. Вибух реактора 1986 року змінив долі десятків тисяч людей. Сучасні художні та документальні фільми про катастрофу на ЧАЕС розкривають подробиці події.
Які фільми про Чорнобиль подивитися? Подивіться серіали «Чорнобиль», «Чорнобиль: Зона відчуження» або повнометражні фільми «Щоденники Чорнобиля», «Чорнобиль», «Чорнобильські бабусі», «Земля забуття», «Битва за Чорнобиль», «Брама», «Чорнобиль: Останнє попередження», «Голоси Чорнобиля», «У суботу».
«Чорнобиль: Останнє попередження» (1991)
Драматичний фільм Ентоні Пейджа розповідає про перші дні після аварії на ЧАЕС. В основі картини автобіографічна книга Роберта Гейла «Останнє попередження: Спадщина Чорнобиля».
Головний герой доктор Гейл (Джон Войт) — експерт у гематології та онкології. Він рятує пожежників, які отримали високу дози радіації під час гасіння пожежі на ЧАЕС. На тлі глобальної катастрофи розвивається історія пожежного Валерія Мащенка (Вінченцо Рікотта) і його вагітної дружини Олени (Саммі Дейвіс).
Картина була удостоєна нагороди за найкращий телефільм, премії Environmental Media Awards (EMA Award), яка присуджується за фільми та серіали з екологічним посланням. На сервісі IMDb стрічка отримала 6,2 бала.
«У суботу» (2011)
Які художні фільми були зняті про чорнобильську аварію? Це фільми «Чорнобиль: Останнє попередження», «У суботу», «Земля забуття», «Щоденники Чорнобиля», «Чорнобиль», «Чорнобиль», «Чорнобиль: Зона відчуження».
Фільм Олександра Міндадзе «У суботу» розповідає про один день із життя жителя Прип’яті. Випадково Валерій Кабиш (Антон Шагін) стає свідком пожежі на ЧАЕС, яка сталася в ніч з 25 на 26 квітня. Начальство атомної станції знає про те, що трапилося, але планує приховати інформацію від населення. Мета приховування — спроба уникнути паніки і звинувачення в протиправних діях. Валерій опиняється перед вибором — догодити начальству або врятувати людей, зокрема дівчину Віру (Світлана Смирнова-Марцинкевич), в яку закоханий.
Картина була представлена в конкурсній програмі Берлінського кінофестивалю. Проєкт отримав Гран-прі премії «Золотий ірис». Зйомки проходили в Україні. Роль ЧАЕС «зіграла» Вуглегірська ТЕС у Донецькій області. На IMDb фільм оцінили на 5,5 бала.
«Земля забуття» (2011)
Україно-французький фільм Міхаеля Боганіма показує 26 квітня 1986 року очима жителів Прип’яті. У центрі сюжету — місцевий житель Петро (Микита Ємшанов) і його дружина Анна (Ольга Куриленко). У день катастрофи вони зіграли весілля. Цього ж дня інженер ЧАЕС Олексій (Анджей Хира) разом із 10-річним сином Валерієм (Ілля Йосипов) садять дерево. Доля молодят, хлопчика, його батька та інших жителів Прип’яті була зламана жахливою аварією.
Фільм був представлений на кінофестивалі в Торонто, у Венеції та на інших великих кінозаходах. Глядачі IMDb оцінили картину на 6,3 бала.
«Заборонена зона» (2012)
Фільм жахів Бредлі Паркера розповідає про американських туристів-екстремалів, які вирушають на ЧАЕС. Вони їдуть на екскурсію в заборонену зону, де на них чекають моторошні сюрпризи. У картині знялися:
- Джонатан Садовський («П’ятниця, 13-те»);
- Дмитро Дьяченко («Кістки»);
- Девін Келлі («Воскресіння»);
- Натан Філліпс («Мисливці»).
Глядачі IMDb оцінили картину на 5 балів. Однак кінокритик Скотт Вайнберг пише, що хоча ідеї, персонажі та страхи добре знайомі, «Щоденники Чорнобиля» заробляють бали за стриманість, настрій і місце розташування.
«Чорнобиль: Зона відчуження» (2014-2017)
Російський містичний телесеріал, події якого розгортаються на Чорнобильській АЕС. У центрі уваги перебувають п’ятеро сучасних підлітків, які потрапляють у минуле, у 1986 рік. Паша (Костянтин Давидов), Льоша (Сергій Романович), Настя (Анастасія Мадишева) та інші хлопці переживають фантастичні пригоди, які змінять майбутнє.
Зйомки проходили в російських містах із застосуванням комп’ютерної графіки. У 2015 році проект отримав кілька російських кінопремій: «Жорж», «Слово», «ТЕФІ». Користувачі сервісу IMDb оцінили картину на 7,3 бала.
«Чорнобильські бабусі» (2015)
Документальний фільм режисерів Голлі Морріс і Енн Богарт присвячений тим мешканкам Прип’яті, які відмовилися покинути свої будинки після Чорнобильської катастрофи. Вони залишилися жити на ураженій радіацією території. Бабусі, які втратили рідних, тримаються разом і спільними зусиллями виживають у зоні відчуження.
Як їм вдається жити на віддалі від цивілізації, в оточенні диких тварин, на території, що охороняється? Портрети літніх українок знімали протягом 3 років. Проєкт приніс авторам перемогу на кінофестивалі в Лос-Анджелесі. Картину про бабусь Чорнобиля глядачі IMDb оцінили на 7,9 бала.
«Голоси Чорнобиля» (2016)
Фільм Поля Крухтена за книгою лауреата Нобелівської премії Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва». Світова прем’єра проєкту відбулася на Трієстському кінофестивалі. Це документальна картина, в основі якої лежать свідчення вчених, ліквідаторів аварії, жителів Прип’яті та інших свідків катастрофи.
Картина здобула перемогу в Міннеаполіському / Сент-Польському міжнародному фестивалі. Її номінували на «Оскар» як найкращий фільм іноземною мовою. Глядачі сервісу IMDb дали картині високу оцінку 7,4 бала.
«Брама» (2017)
Українсько-американський фільм Володимира Тихого заснований на п’єсі Павла Ар’є «На початку і в кінці часів». Це історія мешканки Прип’яті, яка відмовилася залишати свій будинок після аварії на Чорнобильській АЕС. Баба Пріся (Ірма Вітовська) разом із донькою Славкою (Віталіна Біблів) та онуком Володею (Ярослав Федорчук) мешкає в зоні відчуження. Головна героїня чудово знає місцевість і використовує ці знання для боротьби з владою.
Світова прем’єра картини відбулася на Талліннському кінофестивалі «Темні ночі». Фільм був представлений у програмі бразильського кінофестивалю Fantaspoa та у позаконкурсній програмі міжнародного фестивалю в Тромсе. Користувачі IMDb оцінили кінострічку на 6,8 бала.
Серіал «Чорнобиль» (2019)
Який найкращий фільм про Чорнобиль? Найкращим проєктом про Чорнобильську катастрофу визнано британо-американський мінісеріал «Чорнобиль», у якому розкрито подробиці події 26 квітня 1986 року. Його рейтинг на IMDb становить 9,4 бала.
«Чорнобиль» — п’ятисерійний фільм режисера Йохана Ренка за сценарієм Крейга Мейзіна. У фільмі історичні факти переплітаються з історіями жителів Прип’яті, описаними в книзі Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва».
У центрі оповіді — академік і заступник директора Інституту атомної енергії Валерій Легасов (Джаред Гарріс). Він намагається розібратися в причинах вибуху і врятувати людей в окрузі, але стикається з брехнею з боку радянського керівництва. У спробах донести світові правду про катастрофу Легасова підтримує фізик-ядерник Уляна Хомюк (Емілі Вотсон).
«Чорнобиль» має великий успіх у глядачів, серіал став найрейтинговішим шоу на сайті IMDb. Кінокритик Крейг Матесон пише, що він відображає сьогодення і надає форму незрозумілому майбутньому.
«Чорнобиль» (2021)
Російський фільм про події 26 квітня 1986 року зняв Данило Козловський. Проєкт показує трьох ліквідаторів, які мають виконати небезпечну місію — запобігти термічному вибуху палива. Пожежний Олексій Карпушин (Данило Козловський), інженер Валерій Гончарук (Пилип Авдєєв) і військовий водолаз Борис Бобилін (Микола Козак) вирушають до наповненого водою резервуару під аварійним блоком, щоб увімкнути автоматику і відкачати воду. Усі вони наражаються на смертельну небезпеку.
Вагома причина дивитися фільм у кінотеатрі — видатна операторська робота, яка має задати тон візуальному оформленню вітчизняних блокбастерів на роки вперед, пише кінокритик Антон Долін. Саундтрек до стрічки записала Алла Пугачова. Глядачі IMDb оцінили картину на 5,1 бала.
Фільми про аварію на ЧАЕС нагадують про цінність людського життя та його крихкість. Місто з населенням 43 тисячі осіб було знищено ледь не миттєво, а радіація поширилася на багато кілометрів. Сьогодні аварія та її наслідки здаються чимось зі світу фантастики, але художні та документальні картини розповідають про реальні події, які відбувалися з живими людьми.
Дізнавайтеся про все першими
Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.
Архіви
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019