Зміст
- 1 Чи важливо охолодження процесора?
- 2 Кулер для комп’ютера
- 3 Який кулер для ноутбука?
- 4 Види охолодження процесора
- 5 Активне чи пасивне охолодження процесора?
- 6 Як працює водяне охолодження процесора і чим воно відрізняється від традиційного?
- 7 Який вентилятор в кулері – на що звернути увагу?
- 8 Автоматичне чи ручне регулювання швидкості вентилятора?
- 9 Тип радіатора – алюмінієвий чи мідний?
- 10 Який тип процесорного сокета?
- 11 Який процесорний кулер легко встановити?
- 12 Переваги та недоліки охолодження процесора
Охолодження процесора є надзвичайно актуальним питанням, адже від обраної моделі залежить продуктивність і стабільність роботи нашого комп’ютера. Це ще не все. Охолодження впливає на рівень шуму ПК і можливість розгону ЦП. Отже , який процесорний кулер буде найкращим вибором? У менш досвідчених клієнтів можуть виникнути проблеми з вибором потрібної моделі, тому ми підготували посібник, який пояснює найважливіші моменти, а також допоможе вибрати найкращий кулер для процесора.
Чи важливо охолодження процесора?
Процесор — один із компонентів комп’ютера, який не тільки споживає найбільше електроенергії, але й виділяє найбільше тепла. На жаль, надмірна температура негативно позначається на продуктивності пристрою, а в деяких ситуаціях може навіть дестабілізувати роботу комп’ютера або ноутбука. Ось тут і з’являються процесорні охолоджувачі. Їх завдання – відводити тепло і забезпечувати правильну роботу процесора.
Кулер для комп’ютера
Вибір кулера залежить в першу чергу від якості процесора. Чим потужніший процесор, тим краще охолодження вам слід вибрати, особливо якщо ви хочете розігнати процесор . Користувачам, які збирають тихі набори, а стандартний кулер виявляється недостатнім або занадто шумним, також варто подумати про заміну кулера.
Більш ефективні набори – для ігор, роботи з вимогливими графічними програмами або для обробки відео – вимагають вдосконаленого охолодження. Велике навантаження може призвести до перегріву обладнання . Комп’ютерний кулер трохи менш важливий для ПК, призначених для менш інтенсивних завдань: роботи в офісі, навчання або перегляду Інтернету.
Зазвичай вони оснащені процесорами, які потребують менше енергії і, отже, виділяють менше тепла. У такому випадку зазвичай працює заводський кулер, що входить до процесора.
Який кулер для ноутбука?
Якщо ви задаєтеся питанням або шукаєте відповідь на питання: як поліпшити охолодження процесора в ноутбуці, відповідь одна: охолоджуюча панель. В даний час не прийнято замінювати кулери в ноутбуках.
Також пам’ятайте про правильне використання ноутбука (не тримайте пристрій так, щоб вентилятор був заблокований) і про заміну термопасти, яка розташована між кулером і процесором і розсіює тепло до радіатора.
Види охолодження процесора
Кулери можна розділити на повітряне охолодження (активне), пасивне охолодження та водяне охолодження. Найпопулярнішим залишається повітряне охолодження , тобто використання вентилятора, який приводить повітря в рух. Ми маємо тут справу з металевим радіатором, часто оснащеним т.зв теплові трубки, а теплопередачі сприяють вентилятор або вентилятори.
Які характеристики пасивного охолодження ? Кулери, що їх використовують, використовують тільки радіатор без вентилятора.
Цікавою альтернативою є водяне охолодження процесора, де основним елементом є рідина. Він відповідає за передачу тепла від водоблоку до радіатора. Ми можемо розраховувати на набагато кращу ефективність і тихішу роботу.
Активне чи пасивне охолодження процесора?
Коли вибрати активне охолодження, а коли пасивне? Все залежить від наших уподобань щодо культури експлуатації комп’ютера:
- Активні кулери використовують вентилятор – це підвищує ефективність відведення тепла, але також створює шум
- Пасивні конструкції не мають вентилятора, тому працюють абсолютно безшумно – тому варто звернути увагу, якщо вас цікавить тихе охолодження процесора.
Однак варто зазначити, що пасивні процесорні кулери мають обмежену продуктивність, тому вони будуть працювати в основному для стандартних низькопродуктивних процесорів. З іншого боку, сучасні активні кулери можуть бути надзвичайно тихими, і тому на практиці їх може бути не чутно або заглушено іншими компонентами комп’ютера.
Пам’ятайте, що пасивне охолодження ЦП найкраще працюватиме на менш вимогливих комп’ютерах . Для ПК, призначених для ігор або спеціалізованих програм (наприклад, 3D-графіки), знадобиться активний або водяний кулер.
Як працює водяне охолодження процесора і чим воно відрізняється від традиційного?
Водяне охолодження – хороше рішення для людей, які мають більший бюджет і хочуть витратити його на покупку дійсно ефективної системи для ігрового або спеціалізованого комп’ютера. Яка різниця між водяним і повітряним охолодженням? Інший спосіб робити речі. У цих конструкціях використовується водоблок, від якого тепло через рідину передається до великого радіатора з вентиляторами (так званого радіатора). Складні набори також дозволяють підключити блок для інших компонентів (наприклад, відеокарти або материнської плати).
Рідинне охолодження процесора не тільки досягає найнижчих температур, але й працює тихо. Однак варто зазначити, що це рішення не найдешевше – ціни на готові комплекти рідинного охолодження починаються від кількох сотень злотих. Складні конфігурації дозволяють краще налаштувати робочий процес, але можуть бути навіть дорожчими.
Який вентилятор в кулері – на що звернути увагу?
Незалежно від того, повітряне (активне) або водяне охолодження ми вибираємо, найважливішим елементом конструкції є вентилятор – він допомагає відводити тепло від радіатора або радіатора. Який вентилятор процесора буде найкращим вибором?
Як вибрати процесорний кулер і на які параметри варто звернути увагу?
- Розмір і швидкість обертання – перш за все, розмір і швидкість обертання – чим вони вищі, тим більший потік повітря і ефективність вентилятора. Однак варто пам’ятати, що більша швидкість зазвичай призводить до більш високого рівня шуму. Процесорний кулер для геймерів буде оснащений вентилятором зі світлодіодним підсвічуванням.
- Конструкція підшипника – багато що також залежить від використовуваного підшипника – від цього залежить не тільки створюваний шум, але і термін служби конструкції. Крім того, слід звернути увагу на спосіб підключення вентилятора – новіші моделі використовують 4-контактний штекер, який дозволяє контролювати швидкість, наприклад, з материнської плати.
- Процесор TDP – TDP (Thermal Design Power) – це адаптаційний пін, тобто параметр, наданий виробниками процесорів (Intel, AMD), який визначає максимальну кількість тепла, що виділяється за секунду, яке повинно відводитися від пристрою. На практиці найкраще вибрати кулер, який перевищує тепло, що виділяється процесором.
- Висота – параметр, який необхідно враховувати, з прозаїчної причини – кулер повинен поміститися в корпус. Як правило, більш ефективні моделі також більші та можуть займати місце, необхідне для оперативної пам’яті. Розміри радіаторів надаються виробниками. У випадку з водяним охолодженням потрібно враховувати розмір радіатора, який використовується в кулері.
- Сумісність системи охолодження процесора – варто уважно ознайомитися з характеристиками моделі, яку ви бажаєте придбати, щоб переконатися, що вона сумісна з процесором вашого ПК. Кулер процесора повинен бути сумісний із роз’ємом материнської плати. У більшості випадків це буде так, але ви повинні бути впевнені, оскільки існують кулери, які підходять лише до вибраного слота.
Автоматичне чи ручне регулювання швидкості вентилятора?
Правильно – як краще контролювати вентилятор? У більшості випадків буде працювати автоматичне регулювання, коли швидкість обертання підлаштовується під температуру процесора. Це рішення гарантує відповідний компроміс між ефективністю та створюваним шумом – особливо у випадку сучасних варильних поверхонь з передовими технологіями автоматичного регулювання швидкості.
Тип радіатора – алюмінієвий чи мідний?
Як у повітряних, так і в водяних кулерах ми можемо знайти радіатор процесора в двох варіантах: алюмінієвий або мідний. Перший зустрічається набагато частіше, особливо це стосується більш дешевих конструкцій. Мідні радіатори не так популярні – через фізичні властивості їх часто комбінують з алюмінієвими, але вони дозволяють отримати кращу продуктивність. На жаль, вони дорожчі за стандартні.
Також важливим охолоджуючим елементом є термопаста. Найпопулярніші компаунди можна використовувати з обома типами радіаторів. Інша ситуація з речовинами на основі рідкого металу – їх не можна використовувати на алюмінієвих радіаторах, оскільки вони можуть пошкодити кулер.
Варто пам’ятати, що паста часто додається в індивідуальні моделі охолодження і ви можете наносити її самостійно.
Який тип процесорного сокета?
Купуючи процесорний кулер, слід звернути увагу на сумісність даної моделі з використовуваним процесорним сокетом – т.зв. підставки. Для процесорного кулера Intel потрібен інший варіант, ніж для процесорного кулера AMD. Інформацію про сумісність найчастіше можна знайти в технічних характеристиках.
Слід зазначити, що на деяких підставках використовується однакова відстань між монтажними отворами – наприклад, кулер AM4 підходить до системи охолодження AM5. Ситуація з процесорами Intel може бути дещо іншою, тому що, хоча в сокет LGA 1200 використовується той же спосіб кріплення кулера, що і в LGA 115x, інші покоління процесорів мають новий інтервал між отворами і охолодження з ними буде несумісне.
Кулери початкового рівня зазвичай розробляються з урахуванням процесорів меншої потужності. Тому може статися, що в комплекті відсутні елементи кріплення для розеток для топових процесорів, наприклад, AMD Ryzen 7 7800X3D або Intel Core i7-13700KF. Крім того, на старих ревізіях можуть бути відсутні кліпси для нових стійок, але в цьому випадку краще звернутися до продавця або виробника кулера.
Який процесорний кулер легко встановити?
Нарешті, варто обговорити питання складання – тут діє правило, що чим він менше, тим легше його встановити.
Хороші процесорні охолоджувачі зазвичай більші, тому встановлення може бути складнішим. Іноді для установки нового кулера може знадобитися витягти всю материнську плату з корпусу (кронштейни кріплення кулера необхідно прикрутити знизу материнської плати). Варто звернути увагу на такі вимоги, якщо ми не хочемо або не можемо розібрати весь комп’ютер. Однак це не правило, тому що в більшості випадків ви можете легко встановити процесорний кулер вдома.
Переваги та недоліки охолодження процесора
Якщо вам цікаво, як вибрати процесорний кулер, варто ознайомитися з тестами онлайн . Найбільш часто згадувані переваги:
- Тиха робота
- Висока ефективність
- Сумісний з усіма новими підставками
- Легка збірка
- Висока якість
У свою чергу, найбільш часто згадувані дефекти, які можуть перешкоджати роботі першого слота PCIe/RAM-пам’яті:
- Шумна робота
- Складна збірка
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019