Імунодефіцитні захворювання – Що таке імунодефіцитні захворювання?
admin 26 Березня 2023 ArticleЗміст
Наразі ви знаєте важливість вашої імунної системи завдяки пандемії. Але чи знаєте ви, що імунодефіцитні розлади можуть послабити ваш імунітет, роблячи вас уразливими до вірусів, раку та СНІДу? Найгірше те, що ви можете народитися з розладом імунодефіциту, якщо він є спадковим у вашій родині!
Отже, як дізнатися, що ви в зоні ризику? І якщо так, то як боротися з імунодефіцитом? Розберемося в усіх подробицях у цій статті.
Що таке імунодефіцитний стан?
Коли імунна система вашого організму не виробляє достатньо лейкоцитів для боротьби з будь-якою зовнішньою загрозою, ви стаєте схильні до легкого зараження інфекціями. Імунодефіцитний розлад робить вас вразливими до вірусних і бактеріальних інфекцій. Це також послаблює ваш організм і не дозволяє йому боротися з цими хворобами. Імунодефіцитні розлади також можуть бути генетичними за своєю природою або можуть бути підхоплені в житті з різних причин.
Які різні типи імунодефіцитних розладів?
Імунодефіцитні стани можуть бути різних видів. Насправді існує понад 100 відомих і зареєстрованих первинних імунодефіцитних розладів. В основному їх можна класифікувати на дві категорії:
1. Первинний
Імунодефіцитний розлад, який ви маєте від народження або через спадкові причини, відомий як первинний імунодефіцитний розлад. Деякі з них – загальний варіабельний імунодефіцит або CVID, Х-зчеплена агаммаглобулінемія або XL. Крім того, є важкий комбінований імунодефіцит або SCID, який також називають хворобою хлопчика в бульбашці або лімфоцитозом. Інші типи включають дефіцит комплементу, синдром ДіДжорджа, атаксію-телеангіектазію, синдром Чедіака-Хігаші, гіпогаммаглобулінемію, синдром Віскотта-Олдріча тощо.
2. Вторинний
Коли зовнішній фактор або токсичний елемент заражає або атакує ваше тіло, це може призвести до вторинного імунодефіциту. Деякі з цих зовнішніх джерел включають недоїдання, хіміотерапевтичні препарати, діабет, радіацію та навіть сильні опіки. СНІД, ракові захворювання, такі як лейкемія або рак імунної системи, вірусний гепатит або рак плазматичних клітин, що виробляють антитіла (відомий як множинна мієлома), класифікуються як вторинні імунодефіцитні розлади.
Симптоми імунодефіцитних станів
Симптоми, пов’язані з кожним розладом імунодефіциту, можуть бути хронічними. Вони також можуть виникати часто або бути унікальними для цього розладу. До них відносяться дріжджові інфекції, застуда, рожеві очі, пневмонія, діарея та інфекції носових пазух.
Якщо ваше тіло не зцілюється від них навіть за допомогою ліків, ваш лікар може призначити тест на імунодефіцитний розлад.
Як діагностуються порушення імунітету?
Щоб визначити, чи є у вас імунодефіцит, лікар огляне вас фізично. Також буде проведено аналіз крові, щоб перевірити кількість білих кров’яних тілець, Т-клітин і рівень імуноглобуліну. Лікар також розпитає вас і історію хвороби вашої родини.
Ваш лікар може також дати вам вакцину для тесту на антитіла. У цьому випадку ви пройдете аналіз крові, щоб перевірити реакцію вашого організму на вакцину через кілька днів або тижнів після введення вакцини. Якщо аналіз крові не показує антитіл, це може свідчити про наявність у вас імунодефіциту. Якщо ваш організм виробляє антитіла, які борються з вакциною, це означає, що у вас немає розладу і ваша імунна система працює добре.
Що викликає імунодефіцитні розлади?
Імунна система складається з мигдаликів, лімфатичних вузлів, кісткового мозку, вилочкової залози, деяких частин шлунково-кишкової системи та селезінки. Клітини та білки, присутні в крові, також є частиною цієї системи, яка відома як лімфоїдна тканина. Селезінка, лімфатичні вузли, кістковий мозок і мигдалини відповідають за виробництво і вивільнення лімфоцитів або білих кров’яних тілець.
Позначені як В-клітини та Т-клітини, їх функція полягає в боротьбі з антигенами або інвазивними елементами. Ваша імунна система захищає ваше тіло від інвазивних антигенів, таких як ракові клітини, токсини, бактерії та віруси, а також тканини або кров від різних людей або інших видів.
У нормальному здоровому організмі імунна система розпізнає наявність в організмі інвазивних антигенів. Потім В-клітини виробляють антитіла, щоб позбутися цих антигенів. Процес, відомий як фагоцитоз, відбувається, коли Т-клітини поїдають і позбавляються від стороннього тіла або бактерій. Деякі білки допомагають у цьому процесі.
У деяких випадках може уражатися частина лімфоїдної тканини, яка входить до складу імунної системи. Отже, коли B- або T-клітини ненормальні або ваше тіло не може виробляти необхідну кількість антитіл для боротьби з інфекцією, ваша імунна система порушується, що призводить до розладу. Ваше тіло не в змозі захищатися від таких антигенів, як паразити, віруси, бактерії та ракові клітини.
Як лікувати імунодефіцит?
Зазвичай для лікування імунодефіцитних станів призначають антибіотики та імуноглобулінотерапію. Однак лікування різниться залежно від умов, характерних для кожного розладу.
Наприклад, для лікування вірусних інфекцій, викликаних імунодефіцитом, призначають противірусні препарати. Деякі з цих препаратів – інтерферон, амантадин або ацикловір.
СНІД, імунодефіцитне захворювання, може викликати різні інфекції. Призначені ліки будуть усунути кожну хворобу разом із антиретровірусним препаратом проти вірусу ВІЛ, якщо потрібно.
У деяких випадках, коли ваш кістковий мозок не виробляє необхідної кількості лімфоцитів, лікар може запропонувати трансплантацію стовбурових клітин або кісткового мозку.
Хто в групі ризику імунодефіцитних розладів?
Щоб перевірити, чи ризикуєте ви мати імунодефіцитний розлад, розгляньте наступне:
1. Генетика:
Якщо первинні імунодефіцитні розлади є спадковими у вашій родині, ви маєте вищий ризик первинного розладу.
2. Серповидноклітинна анемія:
Зовнішні фактори можуть послабити вашу імунну систему та призвести до імунодефіциту. Отже, якщо у вас серповидно-клітинна анемія або цироз печінки, які потребують видалення селезінки, це може поставити вас під загрозу.
3. Видалення селезінки:
Видалення селезінки внаслідок травми або контакту з рідинами організму хворого на СНІД також може спричинити вторинний імунодефіцит.
4. Вік:
З віком підвищується ризик ослаблення імунної системи. Це пояснюється тим, що ріст нових клітин буде знижений, а органи, що виробляють лейкоцити, починають зменшуватися, що призводить до зниження виробництва клітин, які борються з хворобою.
5. Дієта:
Білки важливі для імунітету, а дієта з низьким вмістом білка може піддати вас ризику розвитку імунодефіциту через ослаблену імуну систему.
6. Стрес:
Якщо ви перебуваєте в стані сильного стресу і погано спите, це наражає вас на небезпеку, тому що менший або погана якість сну знижує імунітет. Це тому, що організм виробляє білки, які допомагають B- і T-клітинам боротися з хворобами під час сну.
Як запобігти імунодефіциту?
Якщо ви народилися з розладом імунодефіциту, цьому неможливо запобігти. Їх можна лікувати, а симптоми тримати під контролем.
Для вторинних імунодефіцитних розладів існує кілька способів їх профілактики. Щоб запобігти СНІДу, життєво важливо мати безпечний секс із використанням засобів захисту, особливо якщо людина має ВІЛ або має статеві стосунки з кількома партнерами.
Щоб запобігти розвиткові імунодефіциту, можна дотримуватися інших методів, дотримуючись дієти з високим вмістом мікро- та макроелементів і спати не менше 7-8 годин щоночі.
Якщо у вас низький імунітет, вам потрібно триматися на відстані від інших, хто може бути хворим, оскільки ви можете легко підхопити інфекцію.
Висновок
Різні фактори, починаючи від спадковості і закінчуючи видаленням селезінки, можуть викликати імунодефіцитні розлади. Коли вашому організму не вистачає здатності боротися з інфекціями, на вас може вплинути кілька захворювань. Однак проста консультація з лікарем може значно допомогти вам діагностувати ваш стан і лікувати його найкращим способом.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019