Традиційні шлюби в сучасному суспільстві поступаються місцем іншим більш прогресивним варіантам стосунків. Одні пари ростять дітей без штампа в паспорті, інші реєструють сім’ю офіційно, але проживають при цьому окремо. Останній формат стосунків називають гостьовим шлюбом. Що це за феномен і в чому переваги гостьових шлюбів, розповів практикуючий психолог Павло Раков.
Гостьовий шлюб, його суть і особливості
Відома актриса Гвінет Пелтроу зізналася, що не завжди проживає разом зі своїм законним чоловіком. Вони з Бредом Фелчаком проводять досить багато часу окремо один від одного. Подібним чином будувалися стосунки зоряної пари Моніки Белуччі та Венсана Касселя, які довгий час проживали в різних країнах. Для кінозірок, які постійно перебувають у роз’їздах, подібне цілком зрозуміло, проте окреме проживання і гостьові шлюби все частіше вибирають звичайні люди.
Що таке гостьовий шлюб? Цей термін має на увазі шлюбні стосунки між партнерами, які не проживають разом. Гостьовий шлюб часто оформлений офіційно. Це не синонім вільних стосунків, як стверджує сімейний психолог Марія Самоцветова. До укладення союзу партнери обумовлюють умови і дотримуються їх.
Зазвичай пов’язані таким форматом стосунків партнери не шукають пригод на стороні, залишаються вірними одне одному. Вони зустрічаються, проводять разом час, їздять у відпустку. Однак кожен із них живе у своєму будинку, не обтяжуючи себе спільним побутом і бюджетом.
Гостьовий шлюб часто називають шлюбом вихідного дня. Такий формат стосунків може бути продиктований вільним вибором пари або обставинами. Наприклад, коли подружжя змушене проживати в різних містах або країнах через роботу.
Чим гостьовий шлюб відрізняється від цивільного? Цивільний шлюб — сімейні зв’язки, в яких пара пов’язана почуттями та усним договором. За такої форми стосунків партнери живуть разом, ведуть спільне господарство, часто ростять разом дітей, але не реєструють сім’ю офіційно. Гостьовий шлюб, навпаки, часто має офіційний характер. Партнери реєструють стосунки, але не живуть разом.
Чому гостьовий шлюб популярний? Однією з головних причин популярності такого формату сімейних стосунків є те, що партнери хочуть залишити за собою право на особисту свободу і зберегти звичний життєвий уклад. Гостьовий шлюб дає змогу зберегти сім’ю навіть людям, абсолютно несумісним у побутовому плані.
Кому підійде гостьовий шлюб? Психологи Олександра та Артем Толоконіни вважають, що гостьовий шлюб ідеально підійде творчим людям з особливим життєвим укладом. Створювати подібні сім’ї можуть також:
- Люди, які зважилися на шлюб у зрілому віці. Їм немає сенсу витрачати час на притирання та організацію спільного побуту.
- Подружжя, яке робить кар’єру в перспективних компаніях і проживає в різних містах, регіонах, країнах.
- Розлучені пари, які не готові остаточно зруйнувати сім’ю.
- Пари, які не до кінця впевнені в правильності вибору або з негативним досвідом спільного життя.
- Вдові люди, які не хочуть впускати в дім нову людину.
- Бізнесмени та політики, які сприймають створення сім’ї як вигідну угоду та інструмент для завоювання прихильності суспільства.
Переваги та недоліки гостьового шлюбу
Шлюби вихідного дня набувають дедалі більшої популярності. Причому створювати в такому форматі сім’ї прагнуть як чоловіки, так і жінки.
Які переваги гостьового шлюбу? До основних плюсів сімейних уз такого типу відносять:
- Можливість повністю зберегти особисту свободу, звички, життєвий уклад. Як стверджує психолог і особистісний тренер Павло Раков, проживаючи окремо, люди можуть не підлаштовуватися одне під одного і зберегти незалежність.
- Відсутність скандалів на побутовому або фінансовому ґрунті. Партнери не залежать один від одного у фінансовому плані і не потребують схвалення витрат на одяг, хобі, побутові потреби.
- Відсутність тотального контролю з боку другої половинки і частих сварок. Гостьовий шлюб укладається за обопільною згодою. Його умови апріорі влаштовують обох з подружжя і часто прибирають багато причин сварок. Наприклад, чоловік може спокійно провести час із друзями, не звітуючи перед дружиною. Дружина так само не зобов’язана повідомляти чоловікові про кількість куплених суконь або про посиденьки з подругами.
- Можливість надовго зберегти свіжість і гостроту стосунків. По суті, цукерково-букетний період у такої сім’ї не закінчується. Проживаючи окремо, партнери не встигають набриднути один одному або втомитися від звичок другої половинки. Проведений разом час не знецінюється, як це буває в традиційних шлюбах.
Які труднощі є в гостьовому шлюбі? Крім плюсів, гостьові шлюби мають і низку недоліків. Людям, які обирають таку форму стосунків, доведеться зіткнутися з низкою труднощів:
- Самотністю і браком особистої комунікації. Під час спільного проживання партнери можуть обговорити конфліктні ситуації та розв’язати проблему. Спілкуючись телефоном або через месенджер, неоднозначні моменти або поганий настрій другої половинки можна просто не помітити. Це призведе до непорозуміння і посилить конфлікт.
- Відсутності підтримки другої половинки. Коли людина приходить додому втомлена і засмучена, їй необхідно почути від партнера слова схвалення. Обійми або чашка гарячого чаю, приготованого чоловіком або дружиною, може за кілька хвилин поліпшити настрій і самопочуття. Однак партнер перебуває за сотні й тисячі кілометрів і навіть не здогадується про потреби другої половинки.
- Складнощами під час виховання дітей. У гостьовому шлюбі один із батьків приходить, тому не може постійно брати участь у житті дитини. Зазвичай усі турботи з виховання дітей лягають на плечі жінки. У результаті підростаюче покоління недоотримує увагу і не бачить звичної моделі сім’ї. Тому шлюб вихідного дня краще створювати людям, які не планують заводити спільних дітей або виростили їх.
Серйозною проблемою може стати для подружжя тиск суспільства, що вимагає дотримання умовностей шлюбу. Людям, які наважилися на подібний формат стосунків, постійно нагадуватимуть про необхідність створити нормальну сім’ю і жити разом. Причому в більшості випадків подібні втручання спостерігаються з боку найближчих людей (батьків, друзів).
Гостьовий шлюб — формат стосунків офіційно зареєстрованого подружжя, яке проживає окремо. Партнери фінансово незалежні та ведуть роздільний побут, не звітують про свої дії перед другою половинкою. Такий формат сімейних стосунків підходить далеко не кожній людині. Приймати рішення про вступ у гостьовий шлюб необхідно, ретельно зваживши всі за і проти.
Унікальна добірка новин від нашої редакції
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019