Чи існує жіноча дружба? Багато хто готовий розповідати історії про жіночу заздрість і зраду. Зіркові приклади Дженніфер Еністон і Кортні Кокс, Дрю Беррімор і Кемерон Діас доводять, що жінки можуть і вміють дружити. На чому будується жіноча дружба і що їй може загрожувати, знають досвідчені психологи у сфері взаємин.
Що таке жіноча дружба і чи існує вона
Ми називаємо дружбою стосунки між людьми, засновані на схожих інтересах, довірі, безкорисливості, допомозі, підтримці. Ці взаємини бувають різними — міцними і не дуже, щирими або корисливими. Вони будуються на різних моральних принципах.
Коли говорять про чоловічу дружбу, то мають на увазі взаємовиручку, допомогу, підтримку. Про жіночу ж дружбу здебільшого говорять саркастично і ставляться до цього явища скептично. Усе тому, що стосунки між жінками складні, різноманітні, їх важко звести до одного виду:
- жінки можуть подружитися на короткий час у якійсь ситуації, а можуть спілкуватися десятки років;
- з кимось встановлюються стосунки глибокі, щирі, довірливі, з іншими — легкі, приятельські.
Так склалося історично, тому що:
- Чоловіки об’єднувалися, щоб виконати роботу, наприклад полювати, нести здобич.
- Жінки численним колективом залишалися біля багаття.
Так формувалася потреба в постійному спілкуванні. Вона існує й досі.
Психолог Н. А. Ведмеш пояснює, що особливості жіночої дружби визначені від самого початку тим, що відрізняє жіночу психіку від чоловічої: деяка мінливість, підвищена емоційність. Для жінок важливіші розмови, ніж дії. Мета їхніх розмов — поділитися емоційним станом, знайти відгук і розуміння, співчуття.
Чоловіки ж якщо і діляться з друзями проблемами, то з іншою метою — знайти рішення і вихід із ситуації. Жінкам важливо детально обговорити проблему, а не шукати рішення. Тому чоловікам їхні бесіди здаються порожньою балаканиною.
Ще одна особливість жіночих стосунків приводить у подив чоловіків. Жінки можуть скільки завгодно сердитися на подруг, дивуватися їхньою необов’язковістю або неувагою, обурюватися чимось у їхній поведінці, але однаково в скрутну хвилину побіжать до них плакатися в жилетку, адже, на їхню думку, тільки в подруг знайдуть розуміння свого емоційного стану. Чоловіки ж бувають безкомпромісними у стосунках із друзями.
Через особливості жіночої психіки в їхніх дружніх стосунках і перешкод більше, ніж між чоловіками. Причина та сама — ними керують почуття та емоції, які інтелект мало контролює. Тому на жіночу дружбу впливають такі явища:
- Заздрість. Психологиня Лілія Шелег наголошує, що в основі цього почуття інстинкт виживання та турботи про потомство, оскільки кожна жінка прагне створити своїм дітям найкращі умови. За сотні років це суперництво не пропало, виникає з найрізноманітніших приводів. Заздрять кращому одягу, квартирі, роботі тощо. Це не заважає залишатися жінкам у дружніх стосунках, вести душевні бесіди.
- Глибоке знання людини. Жінки знають про подруг практично все, тому жодних ілюзій одна про одну в них немає. Перевірку такими знаннями одна про одну витримують не всі: з’являються протиріччя, свої уявлення і переконання про те, якою має бути подруга. Тому жіноча дружба може за пару місяців пройти шлях від знайомства до ворожнечі.
- Якщо до такого глибокого знання подруги приєднається заздрість, то можлива зрада, удар у спину. Жінки можуть підступно використати знання проти колишніх подруг.
Однак історії зірок доводять, що жінки здатні справлятися зі своїми почуттями. Наприклад, Дженніфер Еністон і Кортні Кокс десять років знімалися в популярному серіалі «Друзі» і подружилися в реальному житті. Їхня кар’єра склалася по-різному: Еністон стала голлівудською знаменитістю, а Кокс до першого ешелону не потрапила. Але це не стало на заваді їхньому спілкуванню.
Особливості та правила жіночої дружби
У двох статей психіка, нервова система, гормони працюють по-різному. Тому жіноче спілкування відрізняється від чоловічого. Психологія стосунків між жінками має такі особливості:
- У жінок, з огляду на їхню емоційність, відбувається обмін не стільки фактами та інформацією, скільки емоціями, як підкреслює психологиня Вероніка Степанова. Мета розмови з подругою сам процес, можливість виговоритися. Це немов психотерапевтичний сеанс, після якого настає значне полегшення.
- Стосунки між подругами можуть тривати довго, якщо вони однаково «вкладаються» в них. Обидві мають можливість виговоритися, обидві розраховують на взаєморозуміння або підтримку. Якщо в цьому виникають перекоси — дружба зруйнується.
- Може припинитися і не так природно, якщо між колишніми подругами виникає суперництво в навчанні, кар’єрі, у почуттях до одного чоловіка. Особливо в останній ситуації жіноча дружба гине, як підкреслює психологиня Ірина Комарова.
- Зрілі жінки підходять до вибору друзів усвідомлено, за інтересами, як зазначає в книжці «Дружба» психолог І. С. Кон. Тому з різними подругами підтримуються різні стосунки: з однією обговорюють книжку, з іншою плавають у басейні, з третьою можуть поговорити відверто і поділитися наболілим. Ці стосунки завжди залишаються взаємовигідними. Якщо ні — виснажуються і припиняють існування.
Щира дружба виникає в ранній юності, коли душі ще чисті від користі та пошуків вигоди. Вона може зберегтися на довгі роки, якщо жінки дорослішають однаково, якщо життєві шляхи у них схожі. Так, Дрю Беррімор і Кемерон Діас познайомилися в Беверлі-Гіллз, коли були підлітками. За три десятки років у їхніх стосунках траплялися сварки, але вони завжди мирилися.
Буває й так, що погляди на життя стають різними, інтереси та цінності відрізняються. Тоді дружба безболісно припиняється.
Незважаючи на таку емоційну насиченість, різноманіття, на такі крайнощі, жінки продовжують дружити. Рятує ці стосунки дотримання нехитрих правил, про які пишуть клінічні психологи Шоба Шрінівасан і Лінда Вайнбергер:
- Обирайте подруг, близьких за соціальним статусом, розвитком, за сімейним станом. Менша різниця в цих сферах — менше приводів для заздрощів.
- Не критикуйте партнера або чоловіка подруги.
- Аналізуйте те, наскільки і в яких ситуаціях подрузі необхідні поради. Не намагайтеся бути завжди і в усьому помічницею і порадницею.
- Особисті конфлікти з’ясовуйте з тими, з ким вони виникли: з чоловіком, начальником, родичами. Не втягуйте у свої проблеми подруг.
- Тримайте в дружбі психологічну дистанцію. Не вимагайте від подруги самовідданості, поважайте її особистий час. Обмежте інформацію, яку довіряєте подрузі, хоча б для того, щоб про неї випадково не дізналися сторонні.
- Дотримуйтеся умови рівноцінності допомоги. Якщо приділяєте час, турботу, увагу своїй подрузі, то маєте право очікувати цього від неї.
- Порядність вимагає захисту інтересів подруги за її відсутності. Не критикуйте її при сторонніх, тримайте в таємниці довірену вам інформацію, інакше неминучі сварки і конфлікти.
Жіноча дружба має право на існування, тому що жити без неї жінки не можуть, їм необхідне спілкування. Важливо пам’ятати про його правила і дорожити хорошими стосунками. Справжня дружба чи ні — покаже час.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019