Зміст
У різних порід собак є нестандартні захворювання, які пов’язані з особливостями фізіологічної будови. Однією з найбільш небезпечних патологій у представників ряду декоративних і великих особин вважається проптоз – випинання з орбіти очного яблука . Пошкодження може статися від удару або сильного стрибка, під час прогулянки або агресивної гри. Для собаки, у якої випадають очі, потрібно дбайливе ставлення, так як пізня або неадекватна терапія виявляється основою втрати зору.
Про захворювання
При проптозе у тварини зустрічається сильне зміщення очного яблука вперед. Воно випадає з кісткової орбіти. Вправити назад заважають повіки, загорнулися всередину через спазм, що порушує звичайне анатомічне положення . При довгому випинанні очі за межі століття відбувається висихання рогівки, її пошкодження і порушення кровопостачання.
Доктора ставлять діагноз після огляду собаки, у якої випало око. З метою виявлення складнощів проводяться додаткові заходи-офтальмоскопія, перевірка зіниці, УЗД і т.д. після оцінки стану потерпілої тварини проходить вправлення. Спосіб підбирається лікарем відповідно до тяжкості травми.
Причини і симптоми
Не у всіх тварин зустрічається проптоз. Собаки, у яких вивалюється очей, мають особливу будову черепа. Він маленького розміру, плоский зверху з укороченою мордочкою . В результаті очі посаджені недостатньо глибоко в дно і під впливом поганих факторів випадають. Причому вплив механіки може бути несильним, іноді досить сильного напруги.
- перенесення тварини або захоплення за загривок (шкуру);
- раптовий стрибок;
- укус комахи;
- обсмикування за поводок або сильне натяг нашийника;
- стрес;
- удар по голові, шиї по верхній або поверхні збоку;
- висока на вулиці температура.
Проптоз може трапитися при іграх з дітьми, іншими тваринами, під час активного бігу або прогулянки. Випадання очного яблука буває частковим або повним.
При травмі собака відчуває сильні відчуття болю, на що вказує її поведінку. Визначити проптоз можна за такими сигналами:
- частішає моргання;
- з ока виходячи виділення крові;
- яблуко безмірно випинається вперед;
- кон’юнктива набрякає;
- рогівка тьмяніє і сохне;
- тварина стає пригніченим;
- раптове світло викликає біль.
Зміни видно непідготовленим оком. Від швидкості надання медичної допомоги залежить прогноз здоров’я собаки.
Породи, схильні до випадання очей
У списку порід, у яких зустрічається випадання очного яблука, значиться багато собак з округлим черепом і укороченою мордою. Але дуже схильні до даного захворювання такі різновиди тварин.
Візитка собаки-томний погляд. Сумні очі і вважаються її найслабшим місцем. На мордочці відсутній виступ на носовій частині, який би оберігав очну ямку від механічного пошкодження. Надбрівні дуги також не створюють захисту.
Під час щоденної прогулянки короткі мопси часто ранять рогівки гілками і сухою травою. Офтальмологічні захворювання і запальні процеси з’являються і після проникнення пилу. Проптоз дуже часто розвивається від укусу комара і РЕШТИ комахи.
Одна з найбільших собак, у якої від неправильного поводження вивалюються очі. Патологія викликана особливістю будови шкури-наявність великих і дрібних складочок. Через поганий тонус покриву відбувається косоокість і поворот повік, які призводять до ускладнених захворювань очей.
Спровокувати вивалювання можуть такі нехитрі дії, як перенесення тварини за холку, легкий удар по голові або області шиї. Не звертаючи уваги на солідні розміри, собака вимагає акуратного ставлення . Помітити проптоз можна по поведінці тварини, апатії і світлобоязні.
У малюків даного сімейства очі випадають часто, це викликано деформацією морди собак. Недолік-широка очниця, в якій яблуко тримається тільки м’язовими структурами століття. Погане кріплення викликає випинання через цих несуттєвих впливів, як раптовий стрибок, страх, утруднена спорожнення, передавлювання тіла повідцем.
Перше, що привертає в зовнішності собаки-очі. Вони мають широку кісткову орбіту, що пояснюється фізіологічною будовою мордочки. Додатковий захист відсутній. Це сприяє сильному розтягуванню м’язів, зв’язок і випадання яблука.
Довгошерста красива порода собак, що відрізняє доброзичливим характером. Її представники страждають всілякими офтальмологічними захворюваннями через неповне змикання очних орбіт. М’язи на вилицях неможуть міцно тримати яблука, якщо завдано потужного удару по голові. Також очі випадають через поганий розвиток очного дна. Заздалегідь з’ясувати схильність цуценя неможливо, поки він не виростить у доросле собаку.
Одна з дуже маленьких порід в світі, що володіє власним розумом і добродушністю. Собаки дуже сильно схильні до розвитку проптоза, так як мордочка має вкорочене будова і не оберігає від травм. Зі свого боку, очі знаходяться навикаті і можуть випасти через великого удару або різкого стрибка.
Рельєфні очі, відсутність надбрівних дуг, плоска будова черепа також зустрічається у бульмастифів, бульдогів, бостон-тер’єрів, Пті-брабансонів, боксерів. Господарі таких собак повинні ретельно стежити за здоров’ям вихованців і після фізнагрузкі, удару проводити огляд для виявлення проптоза.
Лікування і перша допомога
Коли у собаки випадає око, господарі відчувають страх і не знають, як відповідним чином надати медичну допомогу. Тому власникові породи, схильної до подібного недугу, бажано заздалегідь вивчити робочий план. Це врятує тваринного від складнощів у вигляді сліпоти і видалення яблука.
- Уберегти уражене око від будь-яких дотиків і контактів. Одягнути на собаку або тримати руками лапи, щоб вона не чесала зіпсовану область.
- Намочити стерильний бинт або чисту ганчірочку в фізіологічному розчині, прохолодній кип’яченій воді і акуратно промокнути кров, забруднення.
Не можна застосовувати Вату або диски з вати! Волокна пристануть до слизової і викличуть додаткове роздратування. Також не рекомендується обробляти повіки собаки спиртсодержащими розчинами, перекисом і іншими агресивними антисептичними засобами.
- Промазати рогівку офтальмологічної маззю.
- Під око або збоку прикласти сухий холод і залишити на 10-15 хвилин, щоб видалити набряклість.
- Накрити пошкодження вологою тканиною з бавовни.
- Негайно відправитися в клініку до професіоналів.
Перед виїздом тварини не годувати. Для вправляння очного яблука застосовується анестезія. Лікування проходить за допомогою втручання хірургічним шляхом. Операція складається з декількох стадій:
- око миють новокаїном або диоксидином для видалення частинок бруду;
- в середину вводять розчин гідрокортизону, розсікають спайки століття;
- за допомогою стерильної серветки, заздалегідь обробленої антибактеріальної маззю, проводять установку очі на місце;
- накладають шви для попередження розвитку косоокості;
- на прооперовану зону доктор кріпить захисну пов’язку.
Протягом семи днів після проведеної операції собаці потрібно давати антибіотики. Це знизить ризик інфекцій і запалень. Після закінчення заявленого терміну пов’язку знімають і проводять додаткову обробку анестетиком і антибіотиком. Око знову закривають. На повне відновлення тварини йде від 15 до 30 днів.
Весь період відновлення собаці, у якої випадають очі, господар повинен забезпечувати заспокійливу атмосферу і відсутність провокуючих чинників. Їй не рекомендується гуляти і йти на вулицю без крайньої необхідності. Шви прибираються в клініці.
Повторні проптози небезпечні для зору тварини і призводять до видалення потерпілого органу.
Як не допустити проптоз
Якщо собака входить в групу ризику, володар може вжити заходів щодо попередження небезпечної патології. Перш за все, ветеринари пропонують акуратно поводитися з твариною і дотримуватися таких правил:
- не носити цуценят і великих особин за шкірку;
- не допускати активних ігор і бійок з іншими тваринами. Агресивних вихованців вигулювати далеко від скупчення людей і собак;
- не дозволяти дітям скакати з твариною на руках. Навчити їх дбайливого поводження з собакою.
- прибрати з дому іграшки, предмети, які здатні завдати травму ока.
Сьогоднішня медицина пропонує з метою попередження проводити собакам, у яких випадають очі, операцію під назвою кантопластика . Вона спрямована на зменшення медального кута розрізу, що створює захист орбіті.
Купуючи кошлатого друга, потрібно розуміти, яку відповідальність покладає на себе господар. Собаки з укороченими мордочками страждають не тільки проптозом, а й іншими офтальмологічними захворюваннями. Правильний догляд, любов і ласка будуть захищати їх від небезпечних травм і допоможуть зберегти здоров’я не на рік або два, а як правило на довгі і довгі роки . А якщо трапилося нещастя, і очей вивалився, іншими словами 1 годину з метою надання медичної допомоги. Зволікання загрожує сліпотою, невритом і іншими важкими ускладненнями для тварини.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019