Ветеринарні фахівці в клінічній практиці часто зустрічаються з різними захворюваннями, що вражають покриви шкіри домашніх улюбленцем. Однією з частих причин звернення господарів кішок до ветеринарної лікарні, вважається абсцес.
Особливо часто схильні до патологічного процесу кішки, які мають безкоштовний доступ на вулицю. Власне дворові тварини частіше контактують зі світом навколо, отримуючи пошкодження від своїх родичів під час бійок, при подряпинах гілками і колючими кущами. Необхідно виділити, що незважаючи на те, що вихованці, які віддають перевагу розмірені домашній життєвий образ, також можуть страждати від розвивається абсцесу.
Абсцес-патологія, яка собою являє ділянку який вражений на тілі кішки, заповнений гнійним ексудатом завдяки розвитку патогенної мікрофлори. Дуже часто у домашніх кішок діагностують абсцеси зубів, що розвиваються на тлі парадонтозу і відсутності раннього лікування. В результаті це призводить до великих порушень.
Другим за частотою діагностики бути абсцес, отриманий при бійці з родичами або ж собаками. Пошкодження, отримане тваринам, не завжди вчасно знаходить власник, виходячи з цього занесена хвороба призводить до утворення нагноєння і нариву.
Абсцес може розвинутися на тлі укусів при бійках з родичами. Саме в даному випадку утворюється ранова поверхня, глибока, колотого типу. У порожнині рота домашніх кішок і собак завжди є умовно-патогенна мікрофлора. При вилизуванні рани, кішка заносить інфекцію.
Затягнута ранова поверхня ізолюється від навколишнього світу, а хвороба перебувати всередині. Швидко розмножуються патогенні мікроорганізми, провокують появу гною. Самостійно організм не може впоратися з цим і відбувається розвиток абсцесу.
Поява абсцесу на кожній ділянці тіла тварини, провокує виникнення хворобливих почуттів, загальне самопочуття вихованця погіршується. Небезпека утворення гнійного запалення полягає у великому ризику появи некрозу ділянки і майбутнього сепсису. Головний спосіб терапії-хірургічне висічення і призначення терапевтичних доз антибіотика.
Причини появи
Абсцес собою являє патологію у вигляді процесу запалення, розташованого як на поверхні покриву шкіри, так і глибоко в тканинних структурах (абсцеси на внутрішніх органах). Гнійник в собі несе серйозну небезпеку для загального здоров’я тварини, дуже часто загрожуючи його життю при проникненні гною в кров’яне русло і розвитку сепсису.
Залежно від місця розташування, абсцеси поділяють на більше десяти видів:
- Поверхневі-з’являються в області сосочкового шару дерми і нечасто провокують розвиток складнощів. Часто самостійно проходять. Поверхневі гнійники не можуть досягати великих розмірів і не несуть загрози для життя кішки.
- Глибокі-розміщуються глибоко під шкірою, вражаючи м’язові тканинні структури і жировий прошарок. Визначити наявність глибокого абсцесу можна виключно методом пальпації.
- Одонтогенні-абсцеси, місцем локалізації яких вважається ротова порожнина.
- Параанальні-абсцес параанальної залози у кішки розвивається на тлі процесу запалення в залозах тварини. Параанальні залози є у самок і самців, являють собою маленькі мішечки, що розміщуються симетрично навколо ректального отвору.
- Периферичні-запальні процеси, що локалізуються в області шиї, голови і кінцівок тварини. Можуть бути поверхневими або глибокими.
Абсцес у кішок, в переважній більшості випадків з’являється на тлі інфікування поверхні рани. Хвороба може потрапити в рану і викликати утворення гнійного ексудату, навіть при малих розмірах пошкодження. Дуже частими причинами розвитку абсцесу у тварини в області слизових оболонок або сосочкового шару дерми, вважаються:
- пошкодження механічного характеру, отримані вихованцем при бійці з родичами (особливо іноді це відбувається в період статевого потягу);
- вживання тваринам їжі, в якій присутні дрібні кісточки;
- відсутність процедур пов’язаних з гігієною в області порожнини рота (відбувається ураження слизових оболонок в пащі, що призводить до розвитку абсцесу);
- подряпини і пошкодження, отримані шипами, гілками або травою;
- пошкодження цілісності покривів шкіри в результаті введення деяких медичних препаратів, що володіють поганою розсмоктуваністю;
- порушення правил асептики і антисептичні засоби докторами в процесі проведення ін’єкцій (підшкірних, внутрішньовенних або внутрішньом’язових).
На місці пошкодження цілісності покриву шкіри не завжди утворюється мішечок з гнійним вмістом. Викликано розвиток абсцесу глибиною і величиною пошкодження, а ще видом і кількістю патогенної бактеріальної мікрофлори, яка проникла в середину. Дуже частими причинами розвитку абсцесу, стають стрептококова і стафілококова палички. Також в утворенні абсцесу беруть участь синьогнійна паличка, бактерії анаероби і мікоплазми.
У ветеринарній медицині існує група ризику, по найбільш частому розвитку абсцесів. До цієї групи відносять:
- бездомним кішок і котів – безпосередньо вони дуже часто вступають в бійку з іншими кішками або собаками;
- самці — тим більше в репродуктивному віці (в основному, до 7 років);
- самці не кастровані в результаті постійного суперництва і розподілу територіальних кордонів;
- домашні кішки зі зниженим імунним статусом.
Симптом
У кішки протягом життя абсцес здатний виникати кілька разів. У зв’язку з цим, володар тварини повинен правильно розуміти, як вчасно дізнатися розвиток гнійного запалення для своєчасного надання допомоги.
Абсцес розвивається потроху, одна стадія змінює іншу. Чим раніше було виявлено запалення, тим вище шанси на успішне і неболезненное лікування. Ранні стадії утворення абсцесів, особливо підшкірних, успішно піддаються медикаментозному лікуванню без використання хірургічного видалення.
Запальні процеси, що супроводжуються утворенням гнійного ексудату, виявити дуже легко, якщо систематично оглядати власного вихованця на предмет пошкоджень. Те ж стосується і абсцесу параанальних залоз. Ця патологія не розвивається несподівано, їй передує відмінні зміни.
При всіх різновидах гнійних запалень, локалізованих під покривом шкіри, спостерігаються такі ознаки:
- Гіперемія ділянки ураження на шкірі або слизовій оболонці (Діагностика абсцесу на даному кроці можлива при пальпації, візуально це зробити важче).
- Виражена набряклість (в області поразки починає виникати порожнину в міру розвитку процесу запалення).
- Флуктуація-специфічне набрякове набухання, що виникає на тлі скупчення гнійного ексудату в порожнині.
- Ділянки облисіння-шерстний покрив починає випадати в місці ураження (особливо яскраво виражений аналогічний ознака при утворенні абсцесу на лапі).
- Виникнення ділянок некрозу-розвивається на більш пізніх стадіях у тварин, які страждають від недостатнього функціонування імунної системи (у кішок з хорошим імунним статусом, що з’явився гнійник самостійно лопається, а зміст виходить назовні, в іншому випадку, гноеродная мікрофлора починає роз’їдати навколишні здорові тканини, провокуючи розвиток некрозу).
Виниклий абсцес у кішки на щоці з внутрішньої або зовнішньої сторони, а також в області щелепи, вуха або верхньої частини голови, відрізняється підвищенням місцевої температури тіла, зниженням апетиту, вираженою хворобливістю. Кішка виглядає слабкою.
При відсутності своєчасної терапії, з’являється ризик інфікування здорових тканинних структур, розташованих в безпосередній близькості з абсцесом. В подальшому розвивається некроз, а хвороба здатна проникати в системний кровотік. Розвивається сепсис (інфікування крові), чревате загибеллю вихованця.
Дуже і дуже небезпечно не раннє лікування параанального абсцесу. Це пов’язано з тим, що при відсутності терапії, що включає в себе консервативні і хірургічні методики, самостійно розкривається гнійник з ексудатом, провокує утворення свища. Дуже часто на тлі параанального абсцесу розвивається сепсис.
Діагностика та лікування
Уважний володар, який помітив зміни в стані улюбленця – пригнічення, відмова від корму, неспокійна поведінка, повинен звернутися до досвідченого ветеринара в лікарню. Виключно в умовах стаціонару клініки, кішці зможуть надати хорошу допомогу і призначити лікування.
При діагностуванні абсцесу у кішки, іноді ветлікарю досить проведення клінічного огляду. У більшості випадків, призначаються додаткові дослідження, що дозволяють виявити збудника, який спровокував утворення підшкірного гнійника. Можливо, потрібно проведення декількох аналізів.
Якщо тварина себе почуває погано, вимальовується гарячковий стан, вихованець відмовляється від корму, слід приготувати перевірку для виявлення допустимих гнійних процесів запалення. Ветеринарний фахівець при проведенні діагностики, відзначає ділянки матовості на шкірі. Вони можуть вказувати на наявність підшкірного абсцесу. Проводитися пальпація і вистригається шерстний покрив в області майбутнього поразки. На пошкодженій ділянці відзначають свіжі сліди від тривалої рани, нанесеної зубами родичів.
Методики лікування абсцесу у кішок і тривалості терапії конкретно залежать від тяжкості протікає патологічного процесу. Лікування, в основному, амбулаторне на ранній стадії. Воно в себе включає призначення протимікробних препаратів, а ще медикаментозних засобів з протизапальним ефектом. Тривалість антибіотикотерапії не менше одного тижня.
У більшості випадків лікування антибіотиками великого спектру дії продовжують до 14 днів. При діагностованому абсцесі у тварини, призначаються протимікробні засоби тетрациклінового і пеніцилінового ряду, а ще цефалоспорини.
На превеликий жаль, абсцес у кішки знаходять тоді, коли порожнина наповнена гноєм, повинна в недалекому майбутньому лопнути. В даних випадках проводитися хірургічна маніпуляція. Це дає можливість виключити зараження поруч розташованих здорових тканин.
Втручання хірургічним шляхом при великому розлитому абсцесі, проводитися поетапно. Перш за все, область розташування гнійного запалення чистять від шерсті (в потрібному місці кішку голять). Далі проводитися обробка антисептиками і знеболювання (добре себе зарекомендувала новокаїнова блокада). Ветлікар проводить розтин гнійника за допомогою особливих інструментів.
Розтин абсцесу у кішки в себе включає:
- очищення з’явилася порожнини від гнійного ексудату;
- видалення ділянок некрозу, а ще допустимих чужих тіл-бруд, занози;
- спеціаліст встановлює спеціальну водовідвідну конструкцію, завдяки якій непотрібна рідина з рани буде виводитися (зняття водовідведення проводитися в міру загоєння, переважно на 3-й – 5-й день);
- в очищену порожнину укладають антисептики у вигляді порошків або мазей (мазь Вишневського, іхтіоловая мазь або тетрациклінова).
- підводячи підсумок, доктор накладає пов’язку для закриття свіжої рани.
Після втручання хірургічним шляхом, кішці призначає курс протимікробних препаратів, що дозволяють не допустити розвиток патогенної бактеріальної або грибкової мікрофлори.
Правильно організований догляд за твариною в результаті проведення хірургічної дії – невід’ємна частина в кінці кінців ході процесу реабілітації. У завдання власника включається постійна обробка ураженої ділянки, актуальна щоденна зміна пов’язки.
Необхідно розуміти, що розкривати абсцес, особливо з’явився в районі параанальних залоз у кішки, вдома не рекомендується, так як це небезпечно розвитком складнощів. З’являються небезпеки не тільки додаткового інфікування ураженої ділянки, а й небезпека видавлювання гнійного ексудату в середину глибоких тканинних структур. В даних випадках хвороба легко потрапляє в кров’яне русло і розноситися по всьому організму, провокуючи інфікування крові або сепсис. Розвивається патологія швидко і призводить до загибелі вихованця.
У побутових умовах провести своєчасне втручання і гарне очищення порожнини, заповненої гноєм, важко. Тому не рекомендується ризикувати, а відразу звертатися до ветеринарної лікарні за допомогою.
Профілактика локалізованого гнійного запалення у кішок полягає в дотриманні базових правил, серед яких:
- обмеження вихованцеві вільного вигулу (при відсутності подібної можливості, лікарі рекомендують провести стерилізацію або кастрацію самців, знижуючи небезпеки бійок з родичами);
- часте проведення планових імунізацій;
- Уважний вибір харчування (не можна допустити в їжі присутність грубих частинок і кісток);
- дотримання гігієни порожнини рота (проведення чистки зубів кілька разів протягом тижня, дає можливість виключити розвиток процесів запалення на слизовій рота);
- актуальна дезінфекція ранових поверхонь;
- ретельне дотримання стерильності при вакцинаціях та інших ін’єкційних процедурах.
Абсцес-це небезпечний патологічний процес, на превеликий жаль популярний серед домашніх чотириногих.
Причинами розвитку захворювання можуть бути найрізноманітніші чинники і завдання власника не тільки сильно постаратися захистити тварину від патології, але і вчасно помітити початкові ознаки нездоров’я улюбленця. Абсцес здатний розвиватися як породистих кішок, так і їх дворових безпородних побратимів.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019