Мускулатуру домашніх чотириногих, в тому числі і кішок, складають не тільки м’язи скелета, а й тканинні структури органів, розташованих всередині. М’язові волокна присутні в шлунку, стравоході, серці, матці, сечовому міхурі, респіраторному тракті і відділах кишечника.
Тканинні структури м’язів кишечника складаються з гладких волокон і поперечносмугастих. Вони розміщені з боку внутрішньої частини кишечника. Нервові закінчення, що знаходяться в кишечнику, виконують іннервацію і провідність імпульсів. Таким чином, м’язові волокна кишечника зменшуються.
Цей вид руху називається перистальтикою. Завдяки складному механізму іннервації м’язових волокон, харчова грудка просувається по петлях кишечника.
Здорова тварина прекрасно впорається з їжею, а загальний процес займає певну кількість годин. Так, харчова грудка у здорового вихованця проходить по кишковому тракту в середньому за 12-14 годин. При порушеннях в роботі стінок кишечника, викликаних механічними травмами, збоями в годуванні, неправильному харчуванні тварини і різними патологічними процесами запального характеру, розвивається атонія у кішок.
Ця патологія відрізняється відсутністю перистальтики, а зміст кишечника вчасно не виходить з організму.
Причина
Розвиток атонії кишечника у кішок спровоковано недоліком в поживному раціоні тваринного клітковини рослинного походження. Певні власники неправильно думають, що атонія кишечника викликана надлишком або ж недоліком корму.
Дефіцит потрібної клітковини в вийшла їжі провокує недостатнє роздратування стінок тонкого і товстого відділу кишечника. В результаті з’являються порушення, що провокують порушення перистальтики, а в запущених випадках при несвоєчасній діагностиці та терапії, розвивається непрохідність кишечника. Вона буде причиною смертельного результату.
Є велика кількість причин розвитку атонії у кішки, але базовими вважаються:
- Раптовий дефіцит клітковини рослинного походження в щоденному поживному раціоні тварини. У разі дефіциту рослинної клітковини, рецептори на внутрішній частині кишечника не отримують сигналу. Порушення перистальтики з подальшим розвитком атонії у вихованця можливо незалежно від віку кішки. Запори постійного характеру у кошенят в подальшому можуть виявитися причиною закупорки і часткової непрохідності кишечника. . Інфікування гельмінтами тваринного провокує серйозні ускладнення. Крім пошкодження і роздратування стінок кишечника механічного характеру, продукти діяльності глистів (токсичні речовини), отруюють організм. Часті роздратування провокують атрофування рецепторів закінчень нервів, що в результаті призводить до розвитку атонії.
- Зміни в організмі фізіологічного характеру. З віком організм тварини і людини зазнає змін. На тлі старечих змін, стінки кишечника, а ще мускулатура сечового міхура втрачають власну функціональність. Тварина відчуває проблеми з актами сечовипускання і дефекації. Завдання власника, забезпечити власного вихованця максимально легкої для перетравлення їжею, краще з високим вмістом клітковини і вітамінів.
Надзвичайно важливо відзначити зміни в стані здоров’я улюбленця. Це дасть можливість вчасно визначати небезпечні стану і почати адекватне лікування, уникнувши допустимих складнощів.
При початкових стадія атонії кишечника, є можливість повного лікування вихованця з подальшим відновленням всіх травних функцій.
При атонії кишечника, сечовий міхур працює в звичайному режимі. Якщо ж у вихованця зустрічається затримка не тільки актів дефекації, а й сечовипускання, припущення падає на розвиток сечокам’яної хвороби, а не порушення перистальтики кишечника.
Симптом
Симптоми розвитку атонії товстого відділу кишечника у кішки бувають самими різними. Все може залежати від ступеня занедбаності патологічного процесу і факторів, які спровокували порушення перистальтики. У ветеринарії виділяють ряд важливих ознак, що вказують на наявність патології:
- диспепсичні розлади-запори, що носять хронічний характер, що змінюються діареєю;
- ознаки збільшення живота (дуже високе утворення газу і відходження газів); ;
- виникнення відразливого запаху у кішки з порожнини рота;
- збільшення показників температури тіла( в більшості випадків); стан у вихованця; або ж збільшення апетиту;
- зменшення числа добової кількості виділених фекалій;
- поява слизових виділень з області ректального отвору з відразливим запахом при спробах кішки сходити в туалет;
- виражена відвислість очеревини або ж навпаки, дуже високий тонус м’язових волокон очеревини;
- ворожість у тварини при спробах власника помацати ділянку який вражений (пов’язано з сильними відчуттями болю гострого приступообразного характеру).
Довести або ж оскаржити діагноз при підозрі на атонію кишечника у кішки може виключно ветеринарний фахівець в результаті проведення педантичного огляду і лабораторних досліджень. У побутових умовах самостійно проводити дослідження небезпечно, так само як і при пальпації болючою області у тварини можна заподіяти шкоду вихованцеві.
Лікування
Лікувати атонію кишечника у кішки професійний ветеринарний фахівець починає виключно після того, як будуть отримані всі дані лабораторних та інструментальних досліджень. При зверненні до ветеринарної клініки, хворій тварині проводять ретельний клінічний огляд з використанням методу перкусії.
Дуже важливим параметром при постановці діагнозу вважається збір анамнезу. Доктору необхідно пам’ятати, як давно з’явилися ознаки атонії, яку їжу отримує кішка, як часто трапляються акти дефекації (характер мас калу, їх вид, консистенція, запах).
Лабораторні аналізи для постановки діагнозу:
- хімічний і загальний аналіз крові;
- дослідження крові на рівень вмісту гормональних речовин (робота щитовидки), щоб виключити гормональних патологій;
- капрограма-дає можливість дати оцінку ферментативної активності і переваривающей здатності не тільки кишечника, але і підшлункової залози;
- аналіз калових маса на наявність гельмінтозу або ж дисбактеріозу.
Для справедливого оцінювання роботи кишечника, а зокрема його моторики, використовується рентгенографічне дослідження з контрастною речовиною. Прибрати можливі пошкодження органічного характеру можливо шляхом проведення колоноскопії і біопсії (забір тканинних структур з подальшим гістологічним вивченням). Проводяться нестандартні тести на вміст холінестерази.
Відмінні ознаки атонії у домашнього вихованця припускають термінового звернення до ветеринарної лікарні. Самостійне визначення факторів, що спровокували патологію, а ще спроби лікувати кишечник без втручання майстра професіонала, буде причиною складнощів і навіть загибелі вихованця. Важливо пам’ятати, що пізні діагностовані стадії атонії кишечника нечасто піддаються лікуванню медикаментозними засобами.
Поява атонії у вихованця, що страждає від ожиріння в результаті гіподинамії або ж через віку, що виявляється у вигляді запорів постійного характеру, терапевтичні методики припускають регуляцію стилю життя. Господарю потрібно змінити моціон, додавши рухливі ігри в житті вихованця, змінити якість харчування – збагачення клітковиною рослинного походження. Однак в залежності від тяжкості проявів патологічного процесу, курс лікування може змінюватися.
Так, ветеринарні фахівці наказують вазелінове масло в середину для полегшення виходу мас калу. Ні в якому разі не застосовуються касторове масло для цього, так як воно має високу токсичність і провокує отруєння організму. Вазелінове масло не вважається панацеєю і має нетривалий ефект. для того щоб видалити атонію кишечника, потрібно розібратися з головною причиною, що спровокувала патологію і відновити провідність нервових рецепторів. Повсюдно використовуються препарати, що володіють здатністю відтворювати провідність – Прозерин, водорозчинні вітаміни групи В.
Наявність у кішки з атонією вивержень шлункового вмісту і нападів нудоти (дуже високе виділення слини і часті відмінні ковтання), усуваються шляхом інфузійної терапії. Хворому тварині вводять сольові розчини і інші ліки.
Глистова інвазія, що спровокувала атонію кишечника, усувається шляхом призначення нестандартних протиглистових препаратів. Після усунення базових причин, ветеринарний фахівець призначає симптоматичне лікування, що полегшує стан пацієнта. Використовуються вітамінні і мінеральні комплекси, спазмолітики (якщо знадобиться), а ще кошти, що підвищують роботу нервової системи.
Профілактика
З метою попередження розвитку атонії кишечника у домашніх кішок, володар повинен виконувати конкретні правила. Головними з них є-запобігання ожиріння у кішок, складання правильного раціону харчування. У кормах або справжньої їжі має бути необхідна кількість клітковини для стимуляції нервових волокон кишечника.
Важливу роль в профілактиці атонії займає своєчасні проф.огляди у ветеринарного фахівця, планові дегельмінтизації. При виявленні хронічних закрепів у кішки, а ще присутності інших відмінних ознак порушень в процесі травлення, слід звертатися до ветеринарного професіонала за допомогою.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019