Зміст
Природний захист організму і стан організму домашнього улюбленця залежать від певних факторів. Велику роль у формуванні здоров’я кішки грають спадковість, вік, схильність за генетичним типом у деяких порід до захворювань.
Стосується це здебільшого аутоімунних патологій, що мають різну симптоматику і вид. Але основний механізм розвитку завжди єдиний-система захисту не здатна впорається з власними функціями, починаючи сприймати клітинні структури організму як чужорідні, атакуючи їх, щоб усунути.
Захворювання аутоімунного типу характерні збоєм у функціонуванні імунної системи, що призводить до великих порушень. Здорові тканинні структури і клітини організму сприймаються як чужорідні. Дивуватися можуть різні органи і системи – серцево-судинна, легенева системи, нирки, печінка, покриви шкіри.
Що таке аутоімунні захворювання і механізм їх розвитку
Захисні сили організму-ціла мережа, в комплексі якої знаходяться лейкоцити, антитіла та інші елементи, активно беруть участь при боротьбі з надходить інфекцією і протеїновими агентами, які є чужорідними для організму. Кожна жива клітина на власній поверхні має масу рецепторів (маркерів), за якими імунна система проводить контроль, відрізняючи свої клітини від чужорідних.
Надмірна активність імунної системи або ж серйозний збій, здатні виявитися причиною небезпечних змін в роботі всього організму. Атака може відбуватися на певні тканинні структури (наприклад, червоні кров’яні тільця), так і бути генералізованої (системний червоний вовчак).
Причинами розвитку аутоімунних патологій можуть бути різні фактори. Основоположною причини виникнення збою у функціонуванні імунітету виявити вченим не вийшло. Орієнтовно на збій в роботі імунітету впливають забруднення зовнішнього середовища, консерванти, що входять до складу більшості кормів (антиоксиданти, наприклад етоксихін).
Спровокувати збій в роботі імунної системи можуть генетичні фактори. Буває, що аутоімунна патологія розвивається несподівано, супроводжуючись системними ураженнями в області ендокринної системи, легеневих структур і нирок.
Популярні аутоімунні захворювання кішок
У ветеринарії описано пристойну кількість аутоімунних патологій, але дуже часто діагностуються у кішок вважаються:
- листоподібна пухирчатка (відрізняється ураженням шарів шкіри у кішки);
- аутоімунна гемолітична анемія;
- поліартрит прогресуючого типу, що відрізняється хронічним перебігом;
- системний червоний вовчак.
Гемолітична аутоімунна анемія
Анемія не вважається індивідуальною хворобою. Це своєрідний симптомокомплекс, що відрізняється зниженням всієї кількості червоних кров’яних тілець в кровоносній руслі. Виходячи з цього, кількість гемоглобіну (железосодержащего білка), також зменшується.
Кисень розноситься по організму не в тій кількості, починають страждати всі клітини організму. Основою анемії як правило виступає сильна втрата крові, проблеми в кровотворної системі – порушення продукування червоних кров’яних тілець або ж дуже високе активне руйнування еритроцитів, спровоковане збоєм в імунній системі, що називається гемолітичної анемією.
При останньої, червоні кров’яні тільця починають прийматися захисними силами організму як порушені.
Основою розвитку гемолітичної анемії у кішок як правило виступає:
- застосування деяких медикаментозних засобів (левамісол, протимікробні засоби, фенітоїн);, викликані бактеріальною або вірусною природою; в організмі;
- захворювання крові, спровоковані найпростішими (кровопаразитарні захворювання);
- інтоксикація організму солями важких металів (наприклад, свинець і цинк).
Відмінні ознаки клінічних проявів гемолітичної анемії у кішки розвиваються потроху. Організм тварини починає страждати від нестачі кисню. З’являється сильна слабкість у улюбленця, порушується апетит, змінюється ритм серця і дихання. При проведенні аускультації у хворого гемолітичною анемією тварини, відзначаються шуми в серця. Загальноклінічний огляд дає можливість підкреслити сильну блідість помітних слизових оболонок. Згодом, захворювання прогресує, виникає жовтушність слизових (ясна, білки очей і відкриті ділянки шкіри набувають виражений відтінок жовтого).
Для постановки діагнозу призначаються загальноклінічний огляд і аналіз крові. Також рекомендується проведення неординарної реакції Кумбса. На підставі отриманих даних ветлікар призначає лікування.
Основа терапії при аутоімунній гемолітичній анемії-призначення високих доз імуносупресивних кортикостероїдів. Дозування препарату зменшується потроху, до самих мінімальних значень, що дозволяють утримувати організм тварини на достатньому рівні.
У переважній більшості клінічних випадків, кішки з діагностованою аутоімунною гемолітичною анемією потребують лікування довічно.
Відсутність позитивної динаміки під час лікування сильними кортикостероїдами, вважається показанням для призначення втручання хірургічним шляхом – видалення селезінки. Переливання крові призначається дуже нечасто, так як буде причиною посилення патологічного стану.
Листоподібна пухирчатка
Патологічні зміни у функціонуванні імунної системи, зачіпають і покриви шкіри тварин. Це дуже рідкісна група патологій, складно піддається діагностиці. Для постановки точного діагнозу потрібно проведення біопсії і нестандартних аналізів (імунофлуоресцентне фарбування). Терапія базується на використанні кортикостероїдних препаратів.
У ветеринарній медицині існує поняття-комплекс пухирчатки. Це патологія, яка налічує кілька патологічних змін на шкірному покриві, специфічною особливістю яких вважається виникнення на шкірному покриві нестандартних везикул або бульбашок, а згодом переходять в виразкове ураження.
Звичайна пухирчатка частіше діагностується в області слизових порожнини рота, між вовняним покривом і слизовими.
Ділянками ураження є-покрив шкіри в паховій області і пахвових западинах, повік, губ, ніздрів, зовнішніх статевих органів, ректального отвору. Поразка покриву шкіри вимальовується мокнучими, червоними виразками.
Інший вид пухирчатки-листоподібна. Собою являє нечасто діагностується патологію, що локалізується в області порожнини рота і на кордонах покриву шкіри зі слизовими. Ознаками розвитку листоподібної пухирчатки у кішки вважається-поява ділянок на шкірі з гіперемією, утворення кірочок і лусочок, які супроводжують зі свого боку, випадання шерстного покриву. Початок листоподібної пухирчатки-область морди і вух, рідше діагностується в області кінцівок і пахової Хоні.
Системний червоний вовчак
Червоний вовчак-традиційний приклад аутоімунної патології, що вражає фактично всі органи. Симптоми прояву системного червоного вовчака завжди дуже різні. У ветеринарії і людської медицині, захворювання називають імітує, так як ознаки аутоімунної патології нагадують ряд інших захворювань.
Протікати червоний вовчак може в гострому або хронічному вигляді. На тлі системної патології, розвивається тромбоцитопенія і гемолітична анемія, дуже часто діагностується додатковий дерматит (тим більше в області мочки носа, нагадуючи симетрично розміщені крила метелика).
З метою діагностики системного червоного вовчака, проводять загальний аналіз крові і хімічну панель. Важливим пунктом діагностики вважається визначення нестандартних антиядерних антитіл в організмі кішки. На підставі отриманих даних призначається лікування.
Ветеринарний фахівець розробляє індивідуальну план лікування, в себе включає призначення протизапальних кортикостероїдних препаратів. Через те що, що при системний червоний вовчак страждає весь організм, дуже часто з’являються інфекційні бактеріальні ураження, що вимагають введення в цілющий курс протимікробних засобів.
Дуже часто червоний вовчак призводить до серйозних уражень ниркових структур. Тваринам з діагнозом системного червоного вовчака прописують підтримуючу терапію і низкобелковую дієту. На превеликий жаль, септичні артрити, ураження крові, запалення ниркових структур при аутоімунної патології, складно піддаються лікуванню.
Поліартрит
Поліартрит іммуноопосредованного типу, діагностується як одне з складнощів системного червоного вовчака, так і окремо. Ознаками розвитку поліартриту на тлі збою в роботі імунної системи, вважаються:
- чітко виражена гарячкові стани;
- біль в області суглобів і набряклість;
- порушення ходи у тварини-вимальовується виражена кульгавість;
- збільшення регіонарних лімфатичних вузлів.
Актуальна діагностика і лікування поліартриту, спровокованого порушенням в роботі імунної системи, дає можливість домогтися стійкої ремісії.
Призначаються кортикостероїдні препарати.
Після завершення головного курсу терапії, фахівець визначає максимально низьку дозування препарату, яка буде підтримувати роботу організму на хорошому рівні.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019