Зміст
Вчасно проведений тварині хімічний аналіз крові дасть можливість виявити запущені захворювання або патології на ранній стадії, які не проявляються яскраво вираженою клінічною картиною.
Хімічний аналіз крові (БАК) дає можливість встановити місце розміщення уражених систем і підкреслити ступінь розвитку патологічного процесу.
Для чого собаці здавати хімічний аналіз
Сенс хімічного аналізу крові-дізнатися за складом активність роботи ферментів і обмінних сполук. Рекомендується здавати хімічний аналіз собакам з метою попередження 1 раз на рік. Це дасть можливість вчасно виявити невидимі патології і призначити адекватне лікування.
БАК собакам наказують також при підозрі на панкреатит, патології печінки, нирок і розладах в роботі травного тракту.
Як приготуватися до здачі аналізу
Приготувати собаку до здачі хімічного аналізу крові дуже легко, при цьому потрібно. Це дасть можливість отримати максимально чітку клінічну картину. Прийом медичних препаратів і їжі запускає процеси, що змінюють показники кровотворної системи.
Підготовка до БАК в себе включає:
- Голодну дієту-собаці не слід приймати їжу за 8 годин до здачі аналізу. Доступ до чистої води обов’язковий.
- Не давати ліки або отримати консультацію з ветеринаром, якщо анулювати прийом не можна.
- Звести рухливість тварини за 1-2 дні до планової здачі аналізу крові до мінімуму. Краще відкласти довгі прогулянки, поїздки на природу і купання в ставках на інший час.
Фахівці також пропонують здавати БАК окремо від інших досліджень, наприклад як рентгенографія або УЗД.
Що означають показники
Біохімія крові собаки, проведена вчасно, дає можливість визначити наявність збоїв в роботі органів знаходяться всередині. Є кілька типів хімічних панелей або профілів. Кожен з таких профілів призначається відповідно до підозрами доктора на наявність конкретного захворювання. Основними профілями вважаються:
- Печінковий профіль . Дослідження в себе включає визначення загального білірубіну, прямого білірубіну, АСТ, АЛТ, сечовини, загального білка, лужної фосфатази, альбуміну, ГГТ, холестерину, холінестерази, тригліцеридів, заліза, сечової кислоти.
- Нирковий профіль. Результати біохімії крові дозволяють виявити порушення в роботі ниркових структур. Проходить аналіз для виявлення рівня вмісту сечовини, креатиніну, загального білка, а-амілази, глюкози, альбуміну, калію, натрію, фосфору, кальцію, іонізованого кальцію, хлору, магнію і кислотності.
- Діабетичний профіль . Корисний для виявлення ендокринних порушень, які пов’язані з підшлунковою залозою. Діабетичний профіль в себе включає аналіз вмісту рівня а-амілази, глюкози, холестерину, тріглецірідов, калію, натрію, хлору, магнію, кислотності і фруктозамінів в кров’яному руслі.
- Серцевий профіль . За результатами серцевого профілю, ветеринар отримує інформацію про стан судинно-серцевої системи. Базовими показниками, які беруться до уваги при постановці діагнозу, є АСТ, АЛТ, сечовина, креатинін, ЛДГ, холестерин, тригліцериди, КФК, калій, натрій, кальцій, іонізований кальцій, магній і кислотність.
- Панкреатичний профіль . Включає дослідження рівня АСТ, АЛТ, а-амілази, глюкози, холестерину, тригліцеридів, кальцію, магнію, ліпази і п-амілази.
- Передопераційний профіль . Важливий маркер загального стану організму для подальшого проведення своєчасного втручання. Дослідження в себе включає розкриття рівня загального білірубіну, АСТ, АЛТ, сечовини, креатиніну, загального білка, а-амілази, глюкози, альбуміну і з-реактивного білка в крові.
- Судомний синдром . Дозволяє визначити причину розвитку судомних явищ у собаки в ході комплексного дослідження організму. Панель судомного синдрому в себе включає дослідження-загального білірубіну, прямого білірубіну, сечовини, креатиніну, глюкози, ГГТ, калію, натрію, фосфору, кальцію, іонізованого кальцію, хлору, магнію і кислотності.
- Мінеральний обмін. Визначається рівень в крові калію, натрію, фосфору, кальцію, іонізованого кальцію, заліза, хлору, магнію і кислотності.
- Жовчні кислоти. Розкриття вмісту жовчних кислот в крові, відноситься до практичних тестів роботи печінки.
- Класична біохімія . Дослідження в себе включає визначення рівня 12 показників – загального і прямого білірубіну, АСТ, АЛТ, сечовини, креатиніну, загального білка, лужної фосфатази, а-амілази, глюкози, ЛДГ і альбуміну.
Норми хімічних показників для собак:
- Загальний білірубін-нормальні значення для собаки 2-15.5 мкмоль/л. зміна рівня загального білірубіну в крові вказує на дефіцит в організмі ціанокобалміну, розвиток гепатиту, анемії або хвороб кісткового мозку.
- Прямий білірубін-норма для собаки 0 -5.5 мкмоль/л.збільшення рівня даних показників говорить про зменшення екскреції пігменту з печінки і жовчовивідних шляхів.
- АСТ-аспартатамінотрансфераза, норма для собак 8-42 Од / л.збільшення рівня ферменту вказує на токсичний або вірусний тип гепатиту, початок некрозу тканин печінки, гострий інфаркт міокарда. Зниження відзначається при азотемії.
- АЛТ – аланинаминотрансфереза . Норма для собак 10-58 Од/л.збільшується рівень ферменту в кров’яному руслі при значних пошкодженнях печінки і на тлі прийому гепатотоксичних препаратів. Зменшення рівня аланінамінотрансферази відзначається при нестачі піродоксину, гемодіалізі або на останніх термінах вагітності.
- Сечовина-норма для собак 3.5-9.2 ммоль/л.збільшення відзначається при нирковій недостатності. Зменшення рівня сечовини вказує на проблеми з печінкою або невисоке надходження білка в організм тварини.
- Загальний білок-норма 55-75 г/л.вказує на зневоднення при діареї і блювоті, а ще на захворювання кишечника, гепатит, цироз, затяжну серцеву недостатність або наявність паразитів.
- Лужна фосфатаза-норма у собак 10-70 Од/л.збільшення рівня лужної фосфатази відзначається при активному зростанні кісток, захворювання опорно-рухового апарату, ряді пухлин і на останніх термінах виношування цуценят.
- А-амілаза-норма для собак — 300-1500 Од/л.Фермент з класу гідролаз. Збільшення рівня амілази вказує на розвиток запалень в тканинах підшлункової залози і пошкодження слинних залоз.
- Глюкоза-норма для собак 4.3 -7.3 ммоль / л.збільшення рівня глюкози в крові вказує на сильний стрес, гострі форми панкреатиту, ниркову недостатність або пухлини гіпофіза. При зниженні рівня глюкози в крові, доктор підозрює наявність пухлин підшлункової залози, цироз печінки, печінкову недостатність, наявність вроджених портосистемних шунтів.
- ЛДГ-лактатдегідрогеназа. Норма для собак 23-220 Од / л.збільшення рівня ЛДГ може вказувати на панкреатит, пневмонію, пошкодження скелетних м’язів, інфаркт міокарда, холестаз або некротичне ураження нирок.
- Альбумін-білок плазми крові. У нормі у собак показник змінюється в межах 25-39 г/л.зменшення рівня альбуміну може говорити про хронічну недостатність печінки, кровотечах, нефропатіях, синдромі мальабсорбції. Збільшення рівня альбуміну в крові частіше вважається свідченням зневоднення організму.
- Холестерин-норма у собаки 3.8 -7.0 ммоль/л.збільшення рівня холестерину супроводжує ожиріння, цукровий діабет, проблеми в роботі підшлункової залози, нефроз і обструкцію жовчних шляхів. Зниження холестерину в крові може бути пов’язано із запальними процесами, голодуванням тварини, гіпертиреозом.
- Ліпаза-норма для собаки більше 500 од. Фермент, який відповідає за відщеплення залишків жирних кислот від гліцерину. Активність ліпази сильно зростає при запаленнях підшлункової залози. Збільшення рівня ферменту в крові відзначається в період після операції, при прориві кишечника, на тлі прийому кортикостероїдних препаратів або хронічної недостатності нирок.
Розшифровкою та інтерпретацією результатів БАК займається ветлікар. Він допоможе виявити вогнище захворювання і призначити правильне лікування виходячи з індивідуальних характеристик тварини.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019