Зміст
Фактично кожен досвідчений заводчик кішок знає про те, що представники сімейства котячих небайдуже ставляться до препаратів, виготовлених на основі рослини, яка називається валеріаною. Завдяки цьому знаменитий лікувальний багаторічник називають котячим коренем, котячою травою або маун-травою.
На людину валеріана впливає як легкий седативний і спазмолітичний засіб, але на домашніх котів і кішок ефірні компоненти рослини чинять сильну збудливу дію.
В результаті проведення низки наукових спостережень вченим вдалося з’ясувати, що на дорослих статевозрілих кішок валеріана діє менш збудливо, ніж на котів, і якщо серед самок інтерес до рослини проявляють 30-35% від кількості всіх особин, то серед самців цей показник дорівнює 70-75%.
Склад і форма випуску
Фармацевтична промисловість виробляє валеріану в таблетках, краплях, у вигляді спиртової настоянки, а ще в складі заспокійливих зборів, де сировина представлена в подрібненому вигляді для майбутнього приготування з неї відвару. Будь-які ці лікарські форми становлять інтерес для кота, тому якщо у вашому домі є пляшечка з валеріаною, то коли-небудь ваш вихованець обов’язково до неї добереться.
Небезпеку для тварини становить не тільки сам лікувальний засіб, а й те, що кіт здатний розбити скляну пляшечку і поранитися або проковтнути шматочок битого скла.
Існують такі форми випуску.
- Настоянка валеріани випускається у вигляді крапель для прийому всередину, ліки розфасовані у флакони темного скла по 15, 25, 50 або 100 мілілітрів. На 80% від власного об’єму препарат складається з 70% етилового спирту, а іншу його частину становить сухий порошок кореня валеріани. У складі крапель роль діючої лікарської речовини виконують екстракти ефірної олії рослини, яка складається з борнеолу та ізовалеріанової кислоти, а спазмолітичним і розслаблювальним ефектом володіють рослинні алкалоїди: валерин, валепотріати та хотеїн.
Оскільки настоянку приготовлено на основі етилового спирту, то під час її вживання у тварини фактично миттєво з’являється сильне сп’яніння.
- Таблетки валеріани виробляються для внутрішнього вживання, вкриті оболонкою. В упаковці їх зазвичай буває від 10 до 50 штук. Кожна таблетка містить у собі 20 мг густого екстракту кореня валеріани. Крім діючої речовини, таблетки містять у власному складі карбонат магнію, кроскармелозу, картопляний крохмаль, желатин і стеарат кальцію. Для котів таблетки не менш небезпечні, ніж настоянка.
За великої кількості з’їденого твариною препарату можливе сильне медикаментозне отруєння, тоді ситуація потребуватиме термінової ветеринарної допомоги. Крім того, підсобні компоненти, що входять до складу таблеток, можуть викликати у кішки несподівану алергію.
- Лікувальний збір із сухих трав являє собою подрібнену сировину кореня валеріани та її надземних частин. Такий збір упаковується в коробки з картону або пакети зі слюди, зазвичай вага розфасовки такого збору буває невеликою — 200-250 грамів. Якщо ваш пухнастий вихованець знайде такий пакет, то жувати суху траву він навряд чи стане, і багато її не з’їсть. Однак не сумнівайтеся в тому, що вміст усієї упаковки буде розкидано, а кіт із величезним задоволенням виваляться в подрібненій валеріані.
Великої небезпеки, приміром, сильне отруєння чи сп’яніння тварині не загрожує, однак, зміна поведінки навіть у цьому варіанті може бути відверто вираженою.
Сировину, одержувану з кореня лікарської валеріани, використовують під час виготовлення седативних препаратів, які нормалізують психічний людський стан, допомагають швидше йому заснути, зменшують знервованість і нервозність, знімають спазми, вдосконалюють роботу кишково-шлункового тракту. На організм домашніх представників сімейства котячих корінь валеріани впливає абсолютно протилежно, спричиняючи у тварин надмірну активність рухового апарату, ейфорію та галюцинації, що супроводжуються неадекватними поведінковими реакціями.
Стан сп’яніння у тварини триває досить невеликий період часу — від 5 до 15 хвилин, а потім у неї починається фаза глибокого і спокійного сну. Під час сну у кішок розслабляється вся гладка мускулатура, зокрема й дихальних органів, тому ветеринарним лікарям відомі непоодинокі випадки, коли пухнастий вихованець, заснувши, вже більше не зміг прокинутися.
Чим красива для котів?
Основою неадекватних поведінкових змін після вживання валеріанки на спирту в домашніх котів вважається те, що запах рослини сильно нагадує тваринам запах сечі самки, яка готова до спарювання. Ефірні компоненти діють на кору головного мозку тварини, збуджуючи в ній абсолютні рефлекси розмноження, а оскільки аромат валеріани схожий на котячі феромони, то і реакція на нього у котів зустрічається подібна. Ситуацію погіршує ще й сп’яніння, якщо кіт прийняв у середину певну кількість спиртової настоянки, тому виражаються прояви фази збудження у багато разів сильніше.
Зазвичай так вимальовується реакція на валеріану у самців. На самок більшою мірою діє ефірна речовина непеталактон, яка міститься у валеріані. Подібна речовина міститься і в котячому котовнику, який називають ще котячою м’ятою. Власне через запах непеталактону коти і кішки так сильно люблять обидві ці рослини.
Непеталактон викликає у кішок ейфоричні галюцинації, які з’являються руховим збудженням, підвищенням апетиту, гучним нявканням і неадекватною поведінкою. Збудження від непеталактону також триває не більше 15 хвилин, а потім мозок кішки стає до речовини несприйнятливим, але вже через приблизно півтори години реакція мозкових нейронів відновлюється і результат від впливу на мозок речовини повторюється знову.
Шкідлива чи корисна?
Спиртова валеріанка набагато небезпечніша для тварин, ніж таблетована форма або сухі трав’яні збори. Залежність від спирту у представників сімейства котячих розвивається з першого приймання, оскільки в їхньому організмі відсутній фермент, здатний до розщеплення алкогольних елементів. Етиловий спирт чинить токсичний вплив на печінку кішки, а ще подразнює слизову оболонку стінок шлунка і кишечника.
При постійному прийомі цього лікарського препарату у вихованця може початися виразка або цироз печінки. Пухнасті улюбленці досить швидко впадають у залежність від препарату, при цьому значно змінюється їхній характер і поведінка — тварина стає нервовою та агресивною.
Якщо коту виявилися доступні таблетки валеріани, то, найімовірніше, все, що він відшукав, буде ним з’їдено. Надмірне дозування викличе лікувальне отруєння котячого організму. Вимальовується це дуже високим слиновиділенням, блювотою, з рота тварини може піти піна, а також, може початися судомний синдром. Небезпечний стан цей тим, що під час судом язик тварини може запасти йому в гортань і закрити доступ кисню в легені.
За дуже високої нервової збудливості особливо сильно страждає мозок і вся центральна нервова система організму тварини. У корі головного мозку в цей час відбуваються в хаотичному порядку вогнища збудження і гальмування, що може призвести до тривалої втрати свідомості або інсульту.
Дуже часто буває й так, що у тварини відбувається рефлекторна зупинка дихання. Після подібної надмірної перевірки нервова система загальмовується, і кіт впадає в довгий сон. Під час сну стан роботи центральної нервової системи стабілізується, вогнища збудження загасають, а нейромедіаторні рецептори мозку приходять у врівноважений стан.
Однак таке випробування здатні витримати абсолютно не всі кішки, дуже часто пустощі валеріанкою призводять до смерті вихованця.
Що стосується користі, то валеріану все ж можна застосовувати в благих цілях, однак при цьому зовсім не обов’язково давати її для внутрішнього вживання коту або кішці. Наприклад, за допомогою цього засобу можна вчити тварину спати на власному відведеному для неї місці. Для цього кілька крапель валеріанки необхідно капнути на лежанку кота, і він із задоволенням буде спати саме там. Якщо у вас є проблема, як привчити вихованця до лотка, то і в цьому варіанті можна скористатися кількома краплями лікарського засобу.
Так само можна привчити вашу кішку точити кігті не об меблі, а користуватися для цього кігтеточкою.
Головне в цьому питанні — не перевищувати допустиме дозування. З метою досягнення ефекту досить використовувати всього 1-2 крапель засобу для того, щоб викликати сильний інтерес у вашого улюбленця до того предмета, на який ви нанесли валеріану.
Як діє на котів?
Більш яскраво вимальовується дія валеріани на котів від вживання настоянки. Якщо препарат ненавмисно був пролитий або кіт сам до нього зміг дістатися, то калюжка зі спиртовими краплями буде причиною найсильнішої зацікавленості тварини.
Найімовірніше, що кіт або кішка почне лизати настоянку і валятися в ній, і ви побачите, що це улюбленцю дуже подобається. Після вживання препарату реакція у тварини стане дуже неадекватною — кіт буде збудженим, у нього з’явиться рухова активність, кіт бігатиме або підстрибуватиме, крім того, вихованець може голосно нявкати або видавати нестямні звуки.
Таку розгальмовувальну дію на мозок кішки чинить вплив не тільки концентрат валеріани, а й спирт, який входить до складу препарату. Тварина протягом 5-15 хвилин неадекватно сприймає реальність і перебуває у зміненому психічному та емоційному стані. Коти при цьому реагують так, що починають посилено цілити територію, а самки можуть кататися по підлозі в стані ейфорії.
Дорослі статевозрілі коти дуже люблять запах валеріанки, і якщо в цей момент ви спробуєте відібрати у власного улюбленця флакончик з ліками або спробуєте відігнати тварину від калюжки з препаратом, то з боку пухнастого друга ви раптово зустрінете дуже лютий і агресивний опір. Нічого дивного в цьому немає, адже вплив ефірних олій валеріани такий, що тварини буквально божеволіють.
Під впливом п’янких елементів ваш домашній кіт може завдати вам дуже серйозної травми власними кігтями або зубами, не усвідомлюючи того, що відбувається.
Тому в подібні моменти вам слід бути дуже акуратними у поводженні з вихованцями, а неповнолітніх дітей у цей час краще і зовсім відвести в інше приміщення.
Чи можна давати валеріану?
Певні власники котів і кішок думають, що нічого страшного не буде, якщо напоїти вихованця валеріаною для спокою. Але не потрібно недооцінювати силу таких медичних препаратів. Найнебезпечнішим із них вважається настоянка — звикання до неї починається вже після одноразового використання. Ваш вихованець ходитиме будинком, нестямно нявкатиме й шукатиме цей засіб, тим паче якщо десь неподалік він відчує його запах.
Таблетована форма ліків менш небезпечна, але все тут залежить від того дозування, яке з’їсть тварина. Але навіть до малих доз у котів ставиться неадекватна залежність, і незабаром ви не впізнаєте вашого улюбленого вихованця. Вся його увага буде віддана тільки тому, щоб відшукати валеріану, і нічого іншого йому буде вже нецікаво.
Іноді, іноді ветеринар може призначити вашому улюбленцю валеріану, але виключно у вигляді відвару невеликої концентрації. Призначити такий відвар можуть у разі спазмів кишково-шлункового тракту, у разі проблем зі шкірою у вигляді екземи, а ще як седативний засіб. Дозування препарату в цьому варіанті може правильно розрахувати тільки фахівець, самостійно це робити не рекомендується.
І все ж більшість ветеринарних лікарів думають, що нічого доброго препарати з валеріаною кішкам і котам не приносять, і щоб не завдати непоправної шкоди власному пухнастому другу, ці ліки потрібно завжди тримати в недосяжному для улюбленця місці й, зрозуміло, не потрібно давати ці засоби власному улюбленцю цілеспрямовано.
Для заспокійливих цілей існують інші, більш м’які засоби, які не викликають звикання і не дуже сильно впливають на психіку тварини. Вибрати такі засоби та їх точне дозування вам допоможе ветеринар.
Проблеми, які можуть з’явиться
У разі поганого поводження з ліками валеріани у вашого улюбленця може з’явитися втрата координації в рухах, порушення робочих функцій передніх або задніх кінцівок, погіршення зору або слуху. Ці всі прояви є результатами крововиливів у мозок тварини, які дуже часто відбуваються під впливом валеріанки.
Якщо тварина змогла пережити інсульт, то період відновлення для неї займає багато місяців або навіть років, а хорошого результату при цьому може і не настати. Після подібних складних випробувань котяча нервова система може давати постійні збої в роботі, а також, на цьому тлі можливий і початок розбалансування ендокринної системи.
Крім інсульту, під впливом збудливої дії ефірних олій у тварини може трапитися порушення роботи серця, а за найгіршого варіанту розвитку подій у кота може розвинутися інфаркт. У разі сильного нервового перезбудження від великих доз препарату у дорослих котів дуже часто з’являється гостра серцева недостатність, яка за доволі невеликий період часу може завершитися смертельними наслідками.
Дуже часто після отруєння ліками з валеріаною починаються збої у функціонуванні таких важливих органів, як печінка і нирки. І ці всі зміни можуть статися вже після одноразового прийому валеріанки. При цьому необхідно розуміти, наскільки катастрофічними можуть бути результати для організму вашого улюбленця, якщо аналогічні ситуації повторюватимуться багато разів.
Сукупність таких агресивних чинників здатна набагато зменшити тривалість і життєву якість вашого пухнастого улюбленця. Крім того, зміниться його характер і звички, і з веселого та життєрадісного ваш кіт може перетворитися на похмурого та агресивного.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019