Зміст
Гепатит-це загальна назва для запальних хвороб печінки. Його необхідно відрізняти від гепатозу – незапальної хвороби, яка також впливає на функції органу, однак при цьому лікується абсолютно інакше. Гепатит-це завжди серйозно і вимагає термінового звернення до ветлікаря.
Види гепатиту і його причини
За перебігом хвороби гепатити бувають гострими і хронічними. І ті, і інші з’являються через одних і тих же причин:
- аденовірус 1 типу-вірусний гепатит собак;
- бактеріальні інфекції, наприклад, лептоспіроз;
- паразитарні хвороби;
- отруєння-як харчові, так і ліками або отрутами;
- серйозні порушення роботи жовчного міхура, призводять які до застою жовчі, а ще хвороби підшлункової залози, кишечника та інших органів системи травлення.
Ще однією основою гострого гепатиту може стати сепсис – «інфікування крові» — общірний інфекційний процес, який зачіпає весь організм. В даному випадку розвивається поліорганна недостатність-найнебезпечніше стан, при якому печінка, нирки і інші внутрішні органи не в змозі виконувати власну роботу.
У самому різному випадку при гепатиті приходять в непридатність клітини печінки – гепатоцити. Тому що вони виробляють жовч, вона виливається зі зруйнованих клітин не в пристосовані до цього протоки, а в тканини знаходяться поруч і додатково пошкоджує сусідні клітини. В результаті орган починає гірше працювати.
Гепатит може призвести до летального результату тварини. У разі одужання функція печінки може відновитися, якщо пошкодження були невеликими. після серйозного запалення орган може необоротно помінятися – в ньому з’являється фіброз або навіть цироз. В даному випадку тварині буде потрібна довічна терапія.
Інфекційний гепатит
Ділиться на вірусний і бактеріальний.
Вірусний гепатит собак викликає аденовірус 1-го типу. Передається він, як і споріднений йому збудник « розплідникового кашлю», через слизові оболонки – при прямому контакті тварин, при використанні загальними предметами, на які потрапила слина або слиз, а ще при обнюхуванні фекалій. Як і інші аденовіруси, збудник гепатиту собак виключно заразний. Собаки, особливо цуценята, часто гинуть від даної хвороби. Людині вірус не передається.
Гепатит бактеріального генезу викликають, наприклад, лептоспіри. Це бактерії, що мешкають в ставках. Собаки можуть інфікуватися, як випивши води із зараженого джерела, так і наприклад якщо до них в пащу потраплять частинки сечі хворих або загиблих від лептоспірозу тварин, наприклад, гризунів. Можливе інфікування через слизові оболонки або мікротравми. Контакт з сечею хворих тварин небезпечний для людини.
Паразитарний гепатит
Викликається гельмінтами-дуже часто ехінококами, альвеококами, аскаридами – і найпростішими – бактеріями, рідше лямбліями. Паразити закупорюють жовчні протоки, що викликає переповнення їх жовчю і пошкодження цим їдким ферментом тканин самого органу. Інфікування гельмінтами з’являється при поїданні собаками сирого м’яса, що не пройшов ветеринарно-санітарну експертизу: інфікування від промислового м’яса фактично виключається, оскільки його ознаки помітні експерту непідготовленим оком. Аскариди передаються фекально-оральним способом — При попаданні в шлунково-кишковий тракт яєць паразита з частинок фекалій або трави.
Токсичний гепатит
З’являється при впливі на печінку отрут, до яких сприйнятливі гепатоцити. Це можуть бути:
- недоброякісна їжа;
- власне підкинуті догхантерами отрути;
- ліки — у величезній кількості або в разі індивідуальної реакції на них;
- токсини, які формує сам організм при важких захворюваннях, наприклад, ниркової недостатності або інфекціях.
Токсичний гепатит може бути гострим, що зустрічається частіше, або хронічним. Хронічні отруєння, в основному, харчові. Вони можуть з’явитися, якщо собака отримує, наприклад, невірно зберігається корм: з дуже великого мішка, який зберігається з доступом повітря до гранул.
Гепатит, що супроводжує хвороби інших органів системи травлення
По суті схожий на токсичний гепатит, але складність його лікування полягає в тому, що отрути формує сам організм, і щоб лікувати гепатит, необхідно врятувати тварину від головного захворювання. Особливо небезпечний гострий панкреатит у важкій формі.
Такі ж стани викликають багато хвороб: запалення жовчного міхура, самих різних відділів кишечника, Онкологічні захворювання будь-якого органу (в подібному випадку говорять про паранеопластіческом синдромі), хвороби нирок, що супроводжуються недостатністю функції таких органів. Саме такий різновид гепатитів вимагає від ветеринарного лікаря повного, всебічного дослідження пацієнта, інакше можна погіршити стан тварини.
Небезпека собачого гепатиту для людини
Незважаючи на високу вірулентність і контагіозність штаму аденовірусу, гепатит у собаки не як правило передається людині. Людський організм не має чутливості до вірусів, що викликають інфекційний гепатит у собак. Зворотний порядок також виключається-собака інфікуватися від людини гепатитом також не може.
Симптоми гепатиту у собак
Залежно від причини, симптоми гепатиту у собак бувають самими різними. У народі всі різновиди гепатиту називають жовтяницями. Однак жовтушність (іктерічность) слизових оболонок і склер при гепатиті розвивається не завжди, а якщо ця ознака з’явився, то необов’язково у тварини гепатит. Коли ж ветеринарний лікар передбачає цей діагноз? Зазначимо симптоми гепатиту, які з’являються як разом, так і окремо:
- ; ; ;
- розлади стільця-частіше пронос, ніж запор;
- жовтувата, лимонно-жовта, коричнева фарбування слизових оболонок і білків очей;
- світлий кал, тим більше в комбінуванні з темною сечею;
- хворобливість при пальпації в області правого підребер’я, збільшення печінки;
- збільшення в хімічному аналізі крові » печінкових» показників: АЛТ, АСТ, ГГТ та інших, збільшення або зменшення рівня білірубіну, загального, прямого або непрямого;
- маркери запалення в клінічному аналізі крові;
- УЗД-ознаки процесу запалення в печінці;
- збільшення або зменшення температури тіла;
- втрата ваги.
Окремо необхідно розглянути вірусний гепатит собак. Період інкубації (від зараження до виникнення перших ознак хвороби) становить при даному захворюванні від 6 до 9, рідше 15 днів. Захворювання може протікати в декількох формах:
- швидкий;
- гострий;
- хронічний;
- латентний.
При швидкій формі напрямки першими симптомами можуть бути судоми, жовтяниця розвинутися не встигає. Тварина гине протягом 2-12 годин. Діагноз за життя Встановити як правило неможливо. Така форма хвороби фактично ніколи не зустрічається у вакцинованих тварин.
Гостра форма недуги триває від 2 до 11 діб. Хвора собака стає млявою, апатичною, втрачає бажання їсти. Зустрічається блювота, часто з високою кількістю жовчі, а часом прикріплюється пронос. Фекалії хворої тварини містять слиз і домішки крові. Температура збільшується до 40-41, 5 о З, відзначається пригнічення дихання, розлад роботи м’яза серця (тахікардія, ослаблення пульсу). Лімфовузли і печінка стають більше, іноді на УЗД визначається вільна рідина в порожнині живота. Вона виникає, коли збільшена печінка стискає портальну вену, що порушує кровотік. Запах з пащі змінюється, він виготовляється смердючим солодкуватим. Гострий гепатит, викликаний неінфекційними причинами, протікає подібним
Хронічна форма інфекційного гепатиту з’являється переважно у дорослих, багато разів вакцинованих собак. Чітких симптомів у неї немає, часто хвороба вимальовується тільки періодичної блювотою і розладами стільця. Такі ж ознаки можуть вказувати на хронічний токсичний гепатит, особливо кормової, і на паразитарний. Тварини з хронічним запаленням печінки зазвичай худі, шерсть їх тьмяна, вони мене активні, ніж їх здорові колеги. Можливий свербіж, який не йде при використанні протиалергічних препаратів.
Латентна форма вірусного гепатиту протікає повністю без симптомів. Вірус значний час дрімає в організмі тварини, однак якщо імунна система перестане його стримувати через стрес у тварини, голодування, вагітності, то хвороба перейде в гостру фазу. При цьому встановити, де заразилася собака, не вийти, адже між зараженням і хворобою може пройти кілька років.
Лікування гепатиту у собак
Щоб лікувати гепатит, потрібно видалити його причину:
- при отруєннях встановлюють конкретний токсин і вводять антидот до нього або, якщо антидоту немає, проводять стандартну дезінтоксикаційну терапію: рясні інфузії (крапельниці) в комбінуванні з сечогінним;
- при бактеріальних інфекціях наказують антибіотики;
- вірусний гепатит лікуватися тими ж препаратами, що гепатит А у людини;
- при гепатитах, супутніх іншим захворюванням, проводять лікування, спрямоване проти них, при цьому вибираючи ліки з найбільш щадним по відношенню до печінки дією.
Стандартну дезінтоксикаційну терапію проводять в самому різному випадку, оскільки при гепатиті печінка не може впоратися з власними функціями і в крові збираються продукти речовинного обміну, які додатково отруюють організм.
Проводять симптоматичну терапію, щоб спростити загальний стан: використовують протиблювотні препарати, спазмолітики, очищаючі речовини і інші ліки, які знімають прояви захворювання, що сприяє тварині швидше одужати.
Використання гепатопротекторів у багатьох випадках починають відразу після встановлення діагнозу, але трапляється і так, що дані препарати під’єднують не відразу, щоб зменшити лікарську навантаження на печінку пацієнта.
Профілактика гепатиту
Профілактика інфекційного гепатиту-актуальна і постійна вакцинація тварини проти аденовірозу і лептоспірозу. Ці компоненти входять в усі сучасні вакцини. Хоча на вакцинах відзначено, що вони захищають проти аденовірусу 1-го типу, а вірусний гепатит викликає 2-й, щеплення захищає від двох захворювань: ці віруси найближчі родичі, і антитіла проти менш небезпечного розплідникового кашлю відмінно захищають собаку від вірусного гепатиту.
Захист собаки від лептоспірозу важлива і для господарів: дана хвороба може передатися від вихованця людині.
Паразитарний гепатит легко не допустити, виконуючи прості правила гігієни, згодовуючи вихованцеві м’ясо, що пішло ветсанекспертизу і систематично проводячи протигельмінтні обробки. Даними заходами нехтувати не можна: деякі гельмінтози небезпечні і для людей.
Для захисту від отруєнь потрібно привчити собаку не піднімати нічого на вулиці і ретельно стежити за свіжістю їжі вихованця. Важливо вчасно лікувати хвороби системи травлення, якими собаки страждають дуже часто: вони все призводять до розвитку гепатиту.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019