Придаткова залоза в статевій системі, що виконує функцію секреції у псів, називається простатою або передміхурової залозою. Це тільки одна залоза у самців, що є додатковою.
Передміхурова залоза оточує частину уретрального каналу, охоплюючи область шийки сечового міхура. Протоки простати входять по колу в уретрального каналу. Частина залози, що розташувалася в сторону органів знаходяться всередині, знаходяться дві частки, розділені перегородкою. В простаті немає мікрофлори.
Основною практичною особливістю передміхурової залози у самців, вважається вироблення нестандартного секрету, що дозволяє виконувати транспорт насінної рідини під час викиду при коїтусі (еякуляція).
Патологічні зміни і захворювання в області залози діагностуються в переважній більшості клінічних випадків у самців, які не беруть участі в в’язках. Доброякісна гіперплазія простати-одна з патологій, часто вражають інтактних самців.
Ознаки запальних або дегенеративних процесів в передміхуровій залозі мають схожу клінічну картину із захворюваннями травної або сечовивідної системи. Для постановки точного діагнозу потрібно проведення лабораторних та інструментальних досліджень. У побутових умовах виявити патології передміхурової залози неможливо.
Запідозрити у власного улюбленця зміни в роботі простати володар може при появі подібних ознак як помилкові позиви до акту дефекації або сечовипускання, поява нестандартного секрету з області уретрального каналу, знижений апетит, виснаження і дуже висока млявість.
В процесі розвитку такої патології як гіперплазія, розрослися тканини починають тиснути на область прямої кишки, провокуючи появу констіпацій (запорів).
Якщо гіперплазія ускладнюється інфекцією бактеріального походження, крім проблем зі стільцем, з’являються такі патологічні стани як кров у сечі, біль, печіння і різь під час сечовипускання, постійні позиви до акту сечовипускання.
Фактори і причини ризику
Гіперплазія передміхурової залози у собаки (основне простати, гіперплазія простати, доброякісна Надмірність простати) собою являє доброякісне розростання тканин, що супроводжується зміною обсягів самої залози. Основними факторами вважається проліферація клітинних структур по відношенню до гормональної стимуляції.
Аденома простати-одне з дуже частих хвороб, діагностованих у псів. Процес зміни клітинних структур в залозі починається з 2 років, а пік хвороби відзначається після досягнення тваринам 7-9 річного віку. В даних випадках патологія діагностується у дуже багатьох самців.
Причинами потенційного характеру, що провокують розвиток гіперплазії передміхурової залози, є зміна в пропорції чоловічих статевих гормонів до жіночих (андрогенів, наприклад тестостерону до естрогенів), перевищення числа рецепторів залози, які реагують на андрогени і надмірна чутливість тканинних структур передміхурової залози до чоловічих статевих гормонів.
Гіперплазія у псів в області передміхурової залози нечасто провокує порушення в процесі відтоку урини, як у людини. Це пов’язано з тим, що при аденомі простати тканинні структури стають більше назовні, провокуючи розвиток промежинних гриж і проблеми з актом дефекації.
Виділяють комплексну і железистую гіперплазії передміхурової залози. Залозистий вид аденоми розвивається у самців старше 1 року, досягаючи власного максимального розвитку у віці 6 років. Консистенція простати при цьому типі ураження залишається незмінною.
Другий тип гіперплазії-комплексний, діагностується у тварин в набагато старшому віці, досягаючи власного піку розвитку у віці 9 років. Характерним для комплексної гіперплазії зміною вважається кістозне розширення структурних одиниць (альвеол) з подальшим гіперплазійним зміною клітин. У певних джерелах комплексна основне простати іменується кістозної гіперплазією передміхурової залози.
Завдання власника собаки щоб не було розвитку значних складнощів, вчасно помітити зміни в поведінці і стані вихованця.
Важливо проведення якісної діагностики для диференціації гіперплазії від запалення передміхурової залози у собак.
Ознаки та діагностика
Аденома передміхурової залози діагностується переважно у псів, які не мають контакту з самками. Починається розвиток патологічного процесу у всіх самців персонально, проте в основному, пік захворювання припадати на вік старше 8 років.
Є ряд порід, що потрапляють в групу ризику по розвитку гіперплазії простати:
- Був’є де Фландр;
- Доберман-пінчер;
- Скотч-тер’єр;
- Німецький пойнтер;
- Бернська гірська собака.
Підставою для звернення до ветеринарного професіонала при збільшенні тканин простати стають такі ознаки як проблеми з актом дефекації, поява крові в сечі або ж виділення її з уретрального каналу.
У процесі загального клінічного огляду ветлікар, який підозрює у пацієнта аденому передміхурової залози, призначає проведення ректальної пальпації. Дана методика надає можливість виявити симетричність залози, а ще визначити ступінь хворобливості.
При гіперплазії простати, контури залози повинні бути гладкими і м’якими без зміни серединної борозни. При патологічному розростанні тканинних структур залози розміри її стають більше від 2 до 6 разів в обсязі по співвідношенню з фізіологічними розмірами.
Симптоми гіперплазії передміхурової залози схожі з ознаками патологій травного тракту і захворюваннями системи сечовиділення.
Завдання ветлікаря провести ряд досліджень, що дозволяють відокремити справжню патологію.
Важливими ознаками, що характеризують розвиток аденоми простати, вважаються:
- помилкові позиви до акту дефекації, що супроводжуються справжніми болями;
- поява виділень з області уретрального каналу; ;
- дуже висока сонливість; ;
- зміна форми мас калу (вид стрічки);
- виділення крові або гною з уретрального каналу (при інфікуванні патогенною бактеріальною мікрофлорою).
Через те що, що заліза має тісний зв’язок з уретральним каналом, розрослися тканини залози здатні нагнітати поява геморагій. Крім крові з уретри при гіперплазії можуть виділятися гній або ж склоподібна рідина.
Затримка урини діагностується при патології нечасто, а відчуття болю при гіперплазії частіше з’являються при запальних процесах, супутніх основного захворювання.
Крім відмови від корму і сонливості при аденомі простати пес може відчувати гарячкові стану, а ще страждати від нудоти і блювоти.
для того щоб з’ясувати причини перерахованої вище симптоматики, в умовах ветеринарної медицини лікар призначає ряд досліджень. Основними вважаються:
- загальний збір анамнезу;
- проведення ректальної пальпації;
- взяття проб мазка виділень з уретрального каналу;
- загальний аналіз урини;
- загальний клінічний аналіз крові та хімічна панель;
- рентгенографічне і дослідження за допомогою ультразвуку.
У більшості випадків для чіткого визначення характеру патологічного процесу в передміхуровій залозі, проводитися біопсія (забір тканинних структур).
Проведення пальпації передміхурової залози у кобеля проводитися обома руками. Пальпація проводитися для оцінки розмірів, консистенції залози, а ще її міцності і контурів. Тварина не повинно відчувати відчуття болю при пальпації ректальної області.
Загальний клінічний аналіз крові дає можливість виявити супутні аденомі простати, захворювання системного типу, а ще невидимі хвороби, часто з’являються у тварин у віці на тлі фізіологічних змін.
Рентгенографічне дослідження потрібно для візуалізації процесів, що відбуваються в передміхуровій залозі. Рентгенографія дає можливість отримати необхідну кількість інформації з приводу локалізації і величиною простати. На рентгенівському знімку чітко видно збільшення залози. Обов’язково потрібно згадати, що більш точні результати доктор отримує при з’єднанні даних рентген-знімка і ректальної пальпації.
Дослідження за допомогою ультразвукового апарату також невід’ємна частина діагностичних заходів. Цей вид досліджень дає можливість не тільки визначити розміри і локалізацію залози, але і гомогенність тканинних структур. Верхня паренхіматозна тканина залози має середню ехогенність з гладкими краями. діагностика за допомогою ультразвуку дає можливість провести диференціальну перевірку, вчасно виявивши запальні процеси, абсцеси, кістозні і інші нові освіти в області передміхурової залози.
В процесі діагностики неухильно рекомендується проводити дослідження лімфатичних вузлів. Процеси запального характеру, спровоковані інфекцією або ж розвиток новоутворень, провокують зміна в розмірах лімфатичних вузлів.
Лікування і профілактика
Основна частина клінічних випадків гіперплазії передміхурової залози у собаки протікає без виражених симптомів. Терапія при подібному перебігу патологічного процесу не передбачається. Рекомендується систематично проводити спостереження в умовах ветеринарної клініки.
Виникнення вираженої клінічної картини при аденомі простати – привід провести своєчасне втручання. Доведено, що після проведення дії з видалення репродуктивної функції у псів, розміри передміхурової залози і її обсяги стають менше у багато разів через 1-1.5 місяці. Загальний прогноз після кастрації при діагностованій гіперплазії передміхурової залози – хороший.
Певні власники відмовляються проводити кастрацію власним вихованцям. У подібному випадку ветлікар може дати рекомендації і зробити схему лікування гормональними речовинами. Застосовується лікування з введенням естрогенів, прогестинів, штучних стероїдів. Обов’язково потрібно згадати, що подібний тип лікування має власні побічні фактори. Так, при відміні прийому гормональних речовин ризик розвитку повторень гіперплазії передміхурової залози зростає в кілька разів.
Під час вибору консервативної терапії гормональними препаратами, володар повинен ретельно слідувати невід’ємним інструкціям, даними ветлікарем. Хороший лікувальний ефект при консервативній методиці лікування гіперплазії простати зустрічається на тлі прийому стероїдних гормональних речовин. Дані препарати надають можливість набагато зменшити рівень андрогенів в тканинах, провокуючи зменшення залози в розмірах.
Дуже ефектне лікування гіперплазії передміхурової залози у собак-проведення втручання хірургічним шляхом з метою видалення репродуктивної функції тварини (кастрація). Через пару тижнів після того як проведена операція, розміри залози стають менше за рахунок атрофії клітин епітелію секреторного типу. Крім цього, клітинні секреторні структури втрачають можливість до диференціації.
З метою попередження розвитку аденоми передміхурової залози, власникам псів найкраще проводити кастрацію власним вихованцям.
Тим більше це важливо для власників, які не планують в подальшому отримувати потомство від власного пса. Якщо ж володар не бажає видаляти насінники тварині і хоче займатися племінним розведенням, з метою попередження розвитку аденоми передміхурової залози рекомендується систематично проводити огляди у ветлікаря.
Грамотна діагностика з метою попередження дасть можливість вчасно виявити початок патологічного процесу і надасть можливість вжити заходів щодо його ліквідації. Помітивши у власного тваринного ряд відмінних ознак, властивих гіперплазії передміхурової залози, не потрібно займатися самолікуванням і пускати все на самоплив.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019