Зміст
Інфекційний бульбарний параліч, неправильне сказ, зудить чума – так називають хворобу Ауєскі в народі. Ця вірусна хвороба, вражає нервову систему домашніх і диких ссавців, деякими власними симптомами нагадує найнебезпечнішу хворобу, яка передається від собак людині – сказ.
Хоча хвороба Ауєскі вкрай небезпечна для собак і тварини часто гинуть від неї, людина від вихованця інфікуватися не може. Тому правильна діагностика інфекційного бульбарного паралічу може врятувати господарів тварини від необхідності проводити курс екстреної вакцинації, тому актуальна Діагностика даної хвороби дуже важлива.
Причини хвороби
Хвороба Ауєскі у собак викликає один з багатьох типів герпесвірусу. Інфікуватися можна від хворих тварин – через виділення, в тому числі носовий слиз або слину, або при вживанні м’яса, що не пройшов термічну обробку. Для людини вірус небезпечний, однак, на відміну від тварин, хвороба добре лікуватися.
Головне джерело зараження для собак і кішок – це свині і гризуни. Свині переболевают псевдобешенством дуже легко, крім молодняка і ослаблених особин. При цьому вірус в що знаходиться навколо середу перехворіли тварини виділяють до року.
Небезпечний як контакт собак з хворими і перехворілими свинями, так і згодовування вихованцям непроварених продуктів забою подібних тварин. Тим більше це стосується свиней, вирощених в приватних господарствах: серійне виробництво свинини передбачає постійний контроль за небезпечними для людини і тварин інфекціями.
Але можна обеззброїти навіть заражене або сумнівне м’ясо. Для цього достатньо готувати його протягом півгодини при температурі не менше 72 градусів.
Гризуни від вірусу гинуть, і небезпека для м’ясоїдних представляють також їх трупи. Вірус зберігає здатність до життя в тушках, навіть висохлих, від 160 до 190 днів.
В організм собак і кішок вірус хвороби Ауескі потрапляє дуже часто з їжею, але буває і респіраторний шлях зараження – контакт виділень хворих тварин зі слизовими вихованців проживають в будинку.
Симптоми і діагностика хвороби Ауєскі у собак
У кішок і собак хвороба Ауєскі протікає зазвичай в сверхострой і гострій формі. Від зараження до загибелі тварини проходить від пари годин до 2 тижнів, а від перших симптомів до смертельного результату – від пари годин до 1-2 діб.
У цей період при звичайному перебігу хвороби з’являються ці симптоми:
- нестерпний свербіж, який призводить до зміни поведінки тварини: воно стає агресивно, завдає собі ушкодження, може розкушувати себе до кісток;
- багате слинотеча
- задишка
- відмова від корму
- неможливість заснути
- виражена спрага.
Ці всі ознаки, крім дуже високої спраги, характерні і для сказу, яке також може досить швидко привести до загибелі тварини.
Зняти свербіж при хворобі Ауескі не можна ніяк: він з’являється не через проблеми шкіри, а в результаті ураження нервів вірусом, також, як і при оперізуючий лишай у людей.
До смерті при псевдобешенстве призводить необоротне ураження центральної нервової системи. Гинуть тварини на тлі судом або впадаючи в кому після важкого і тривалого періоду свербіння, який виснажує нервову систему.
За життя тварини поставити точний діагноз важко: всі методи, які дійсно дають можливість точно сказати, чи є в біологічних рідинах тварини вірус-збудник, займають більше 1 дня.
Іноді господарі собак і кішок, полеглих від хвороби Ауєскі, не отримують точної відповіді на питання, що вбило їх вихованця. Можна лише припускати захворювання, виходячи з анамнезу: чи була в раціоні тварини сира свинина (до слова, це м’ясо в сирому вигляді протипоказано кішкам і собакам, оскільки містить фермент тіаміназу, що руйнує вітамін В6), чи могла собака вибрати на вулиці труп гризуна і так далі.
Посмертна Діагностика проходить державною ветеринарною службою і полягає у виключенні діагнозу»сказ».
Лікування та профілактика хвороби Ауєскі у собак
На превеликий жаль, лікарських засобів від хвороби Ауєскі у тварин досі не розроблено. Складність представляє і прижиттєва діагностика захворювання. Якщо в фермерському господарстві діагноз досить впевнено можна поставити за особливостями картини зараження і відмінка, потім перевіривши його постановкою біологічної проби на лабораторних тварин, то для вихованців проживають в будинку подібні прийоми не використовуються.
Оскільки хвороба Ауєскі дуже схожа по клінічній картині на сказ, ветлікар зобов’язаний при надходженні такої тварини направити його в Державну ветеринарну службу на карантин як сумнівне по сказу.
Будь-які інші дії можливі виключно в разі, якщо перебіг хвороби сильно відрізняється від сказу, собака проходила щорічну вакцинацію проти даного захворювання, не має покусів, подряпин і інших слідів контактів з іншими тваринами, господарі заперечують такі контакти.
Якщо навіть собака систематично прищеплювалася, проте у неї за останні півтора місяці був контакт з маловідомою твариною, карантин – це необхідність, яка дасть можливість захистити від сказу людей – господарів, їх оточення і самого ветлікаря.
Спроби обдурити фахівця в разі зараження людей призводять до суду для господарів собаки.
Якщо ж ветеринар не підозрює у певного пацієнта сказу, він може почати симптоматичне лікування, яке спрямоване на пом’якшення стану пацієнта. Препарати проти сверблячки в цьому випадку неефективні, оскільки вражена нервова система.
Використовуються вітаміни групи в, антимікробна терапія для попередження складнощів. Нестандартних глобулінів, а ще вакцин проти хвороби Ауєскі для собак і кішок не існує. Такі препарати є виключно для сільськогосподарських тварин.
Випадки хвороби Ауєскі у собак і кішок, які проживають в містах, поза контакту з сільськогосподарськими тваринами, поодинокі. Щоб уберегти власного вихованця, досить не допускати поїдання їм падали і прибрати з харчування сиру свинину.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019