Зміст
Патології в області судинно-серцевої системи у домашніх кішок спостерігаються фактично у 10% вихованців, що потрапляють на огляд до ветлікаря. В основному, хвороби серця діагностуються в запущених формах на тлі того, що симптоми з’являються пізно. Згодом хвороби міокарда не сходять нанівець, як більшість інфекційних патологій, а набирають обертів, провокуючи серйозні порушення і ускладнення, аж до смертельного результату.
Більшість хвороб серця у кішок протікають в прихованій формі без вираженої симптоматики. Це пов’язано з тим, що міокард прекрасно захищений грудною кліткою і неозброєним поглядом при простому клінічному огляді порушення виявити важко.
Загальні відомості про серце як органі і механізм його роботи
Як і у багатьох ссавців, серце кішок вважається основною ланкою в єдиній системі кровотоку. Це м’яз, що має всередині порожнину, розташовується в районі грудей. Міокарда-незвичайний насос для перекачування крові по організму і насичення всіма корисними елементами кожної клітини.
На перших кроках кров потрапляє в праву половину міокарда, а далі по легеневої великої артерії перекачується до легеневих структурам і насичує клітини киснем. Далі, насичена киснем кров надходить в ліву половину, перекачує кров в аорту і поширюється по всьому організму. Права і ліва частини міокарда мають верхні камери, звані передсердями, а ще знаходяться знизу камери, які називаються шлуночками.
Структурним елементом міокарда є два ключових клапана-тристулковий і мітральний. Вони потрібні для створення перешкоди повернення крові в область передсердя з шлуночків під час скорочення. М’язові волокна шлуночків з’єднуються з клапанами за допомогою нестандартних сухожиль, що не дають можливості виштовхуватися в сторону передсердь.
Серцевий м’яз-істотна складова організму тварини. Функція серця полягає в перекачуванні крові, насиченої потрібним киснем і іншими нутрієнтами, через великі і дрібні судини до всіх клітин організму. Патології в області міокарда у власній основі мають зменшення ефективності процесу прокачування крові. В результаті це призводить до сильного накопичення рідини в області грудини і порожнини живота.
У ветеринарії розрізняють кілька видів хвороб серця-один вид полягає в ураженні самого клапана серця, а другий вражає сам міокарда. І в першому і в іншому варіанті з патологіями можна впоратися, налагодивши гарне харчування і дозовані навантаження.
У разі важкого протікання серцевих патологій потрібно систематично проводити перевірки у ветеринарних фахівців і якщо знадобиться давати тварині ліки, прописані лікарем. Постійні консультації у ветеринарній клініці, добре обраний раціон харчування дозволяють поліпшити стан кішки і дозволять тварині жити хорошим життям.
Механізм розвитку хвороб
Розділяють більше десяти видів патологій в області серця. Перший тип-клапанний порок, відрізняється зниженням кількості крові, що надходить в організм через просочування крові через сам клапан. Другий тип патології-захворювання міокарда, що характеризуються загальним ослабленням або ж потовщенням м’яза серця, що в результаті призводить до зменшення ефективності перекачування крові.
Єдиної загальної причини розвитку патологій серця не існує. Але з більшою часткою ймовірності до серцево-судинних захворювань призводять проблеми в поживному раціоні. Крім цього, механізм розвитку хвороб серця базується на загальному фізичному стані тварини. Так, кішки, які мають надлишкову вагу, частіше схильні до патологічних станів з боку міокарда.
Велику роль відіграє вік вихованця, адже чим старше вихованець, тим більша ймовірність розвитку кардіоміопатій. Певні породи кішок, наприклад американські короткошерсті, мейн-кун і перси мають генетичну схильність до розвитку хвороб серця.
Найпопулярніші серцевої хвороби у кішок
Будь-які відхилення в роботі міокарда і його структурні особливості, в більшості випадків вважають захворюваннями. Спровокувати патології можуть стрес, вроджені вади, серйозні травми і гельмінтози. Патології міокарда поділяють в залежності від ознак. Так, виділяють наступні захворювання:
- залежно від походження бувають вроджені та набуті хвороби;
- залежно від причини порушень можуть бути інфекційні та дегенеративні захворювання;
- залежно від тривалості і клінічного стану (наприклад, правошлуночкова і лівошлуночкова недостатність).
Недостатність серця у домашніх кішок не рахується самостійною патологією. Під серцевою недостатністю припускають відхилення, що провокують нездатність міокарда прокачувати достатню кількість крові по організму для задоволення потреб. Кровопритік до всіх тканин організму зменшується в результаті застою або ж дуже високого скупчення рідини. Постійний недолік крові до органів провокує серйозні патологічні зміни у всьому організмі. Нагнітати хвороби серця можуть такі патологічні процеси в організмі кішки:
- патології клапанної системи-клапани не закриваються і не відкриваються вчасно;
- патології міокарда-слабке стискання або неповне релаксація м’язи серця;
- порушення ритму серця-занадто часте биття серця (зустрічається після наркозу);
- захворювання судин-призводять до великих перешкод в кровотоці і тому провокують проблеми в роботі всього організму;
- наявність серцевих шунтів (схильність породи) відрізняється наявністю отворів в камерах серця зліва або з правого боку;
- поразка міокарда паразитами (дирофіляріоз).
Симптоматика хвороб серця базується на проблемах з кровотоком. Недолік надходження крові до органів на тлі непереносимості навантажень фізичного плану призводить до непритомних станів і слабкості. При затримці крові в органах, з’являються набряки, порушується процес дихання (задишка), колір помітних слизових оболонок змінюється, ставати ціанотичним.
Загальний тренд лікування серцевих хвороб
Помітивши у вихованця відмінні ознаки порушень в роботі міокарда, рекомендується в короткі терміни звернутися до ветеринарної клініки. Обов’язково проводитися діагностика стану тварини. Призначаються такі дослідження:
- загальний збір анамнезу, що грунтується на помітних ознаках з моменту їх прояву;
- оцінка загального стану кішки — при застійних явищах в міокарді, зовнішній вигляд тварини змінюється;
- дослідження фізикального типу-проводитися аускультація і перкусія, що дозволяють отримати дані про розвиток патологій серця. Ці дослідження дозволяють почути шуми, визначити межі органу.
Крім перерахованих вище діагностичних заходів, призначаються лабораторні та інструментальні дослідження. Аналіз крові дає можливість виявити хронічні типи уражень міокарда, видимі при хімічному дослідженні.
Інструментальне дослідження, таке як рентгенографія, потрібно для візуалізації змін у формі і розмірах органу. Потрібним методом діагностики вважається ехокардіографія, що дозволяє виявити рух крові по камерах для оцінки практичного стану стінок і клапанного апарату. З метою діагностики застосовують і нестандартні методики, наприклад катетеризація міокарда. Для дії застосовують гнучку трубку, що вводиться в порожнину серця. Дана методика дає можливість оцінити як практичне, так і анатомічний стан стінок м’яза серця.
На підставі отриманих даних від діагностичних заходів, ветеринарний фахівець розробляє персональний план терапії. Основу лікування складають ліки, профілактичні постійні огляди у лікаря. Важливе місце займає корекція харчування.
Базова мета лікування — велике стримування процесів деструктивного типу, що розвиваються в міокарді. Також потрібно не допустити розвитку набряків в області легеневих структур і поліпшити серцевий ритм поряд з кровообігом.
Все залежить від виду серцевої патології призначаються додаткові медикаментозні препарати. Основна їх мета-збільшення кисневого збагачення крові, запобігання розвитку тромбів. Наприклад якщо аргументом, що провокує розвиток патологій серця стали гельмінти, призначається своєрідна діагностика і наступні заходи дегельмінтизації.
Призначаються такі варіанти лікарських засобів кішкам при діагностованих захворюваннях міокарда:
- препарати з гіпотензивним ефектом;
- ліки, що ліквідують набряки (сечогінні засоби);
- протизапальні засоби та антикоагулянти;
- серцеві глікозиди і препарати для зміцнення загального імунітету – комплекси вітамінів і мінералів і імуномодулятори.
Не всі патології серця можна виключати або виправляти за допомогою медичних препаратів. У більшості випадків необхідне проведення своєчасного втручання, спрямованого на корекцію недоліків анатомічного характеру, зменшення навантаження на серцевий м’яз і оптимізацію процесів викиду крові.
Профілактика захворювань серця у кішки
Заходи попередження грунтуються організації правильного раціону харчування. Потрібно щоб в раціоні кішці було присутнє необхідну кількість білків і таурину. Кішки, які мають в анамнезі патології міокарда, повинні отримувати спеціалізовані збалансовані корми.
З метою попередження і своєчасного виявлення патологічних змін рекомендується систематично проходити огляд у ветеринара. На перших етапах розвитку серцево-судинних хвороб шанси до успішного лікування високі. Це дасть можливість збільшити якість і життєву тривалість кішки.
Домашні кішки можуть страждати від патологій серця, але розкриття на ранній стадії важливо. Вихованці тривало можуть ховати складності зі здоров’ям, не подаючи ознак. Володар повинен чуйно стежити за станом тварини, відзначаючи будь-які зміни в роботі організму. При появі відмінних симптомів складнощів зі здоров’ям, потрібно відразу ж звернутися до ветеринара.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019