Зміст
Кішки — один з найпопулярніших різновидів тварин, що живуть вдома. Вибрати вихованця зараз можна, як кажуть, на найрізноманітніші смаки і колір. До речі, не звертаючи уваги на уявне різноманіття відтінків шубки котячих, виділяють тільки кілька груп їхніх забарвлень і малюнків.
Проте, завдяки дивам генетики кожна особина все ж отримує власне оригінальне забарвлення.
Особливості пігментів
Незважаючи на різноманіття кольорів котячої шерсті, вони всі піддаються типуванню і можуть бути віднесені до тієї чи іншої групи забарвлень. Його можна визначити генетично, ось чому заводчики породистих котів настільки неухильно стежать за родоводом. для того щоб з’явилося на світ кошеня особливого відтінку, яке відповідає нормативам породи, важливо вибрати чистокровних батьків.
За прояв особливого відтінку шубки відповідає спеціалізований пігмент. Його називають меланіном і ділиться на 2 різновиди:
- еумеланін (поглинає промені сонця і дає чорний пігмент);
- феомеланін (навпаки, поглинає сонячні промені та дає червоно-жовту або помаранчеву пігментацію).
Меланін є у волосині та має вигляд мікроскопічних гранул. Ті, зі свого боку, можуть мати різний порядок розташування і концентрацію, це і визначає особливості забарвлення тварини.
Спочатку забарвлення котячої шерсті було обумовлене особливостями життя хижака і служило для маскування. Кішки, на відміну від котів, мають більше варіантів забарвлення. Це також пов’язано з генетикою — за наявність пігменту відповідає Х-хромосома. У кішок подібних хромосом 2, у котів — одна, а тому особини жіночої статі можуть мати один із трьох базових пігментів:
- червоний (ОО);
- чорний (оо);
- черепаховий (Оо).
До речі, останній варіант забарвлення з точки зору генетики — це хромосомний збій, мутація. Схожі зміни бувають тільки у кішок (тільки жіночі особини чотириколірні) і, як будь-яка мутація, аналогічне забарвлення не отримує продовження, іншими словами кішка не приносить чотириколірного потомства.
Деякі генетичні особливості забарвлення впливають на характер і зовнішній вигляд тварини. Так, білі коти, хутро яких не має пігменту, дуже часто виявляються глухими. Геном, що відповідає за колір шерсті, дуже часто обумовлює і колір очей. Ось чому в стандартах до тієї чи іншої породи прописується допустимий відтінок очей.
Багато міфів породила особливість забарвлення сіамських котів і їхнього характеру. Вважається, що він у них бридкий і злопам’ятний. Хоча в цьому випадку правильно говорити про порушення методик селекції у 80-х роках, коли раптово з’явилася мода на сіамських котів.
У гонитві за прибутком заводчики, які не мають потрібного досвіду, не перевіряли уважно родовід і отримували, по суті, браковане потомство. Одним із варіантів шлюбу був якраз-таки недружній характер. Хоча необхідно виділити, що сіамські коти — це одна з найдавніших порід зі стійкою психікою, порода, орієнтована на людей.
Крім ключових генів, є й інші, що відповідають за яскравість і насиченість забарвлення, наявність контрастів. У результаті з’являються підгрупи забарвлень і рідкісні породи, їх ми будемо розглядати нижче. А для зручності навігації серед наявних забарвлень скористайтеся таблицею. Вона дає можливість розібратися в групах і підгрупах забарвлень. Наприклад, черепаховий відтінок — це лише підгрупа, тоді як рябі особини утворюють більшу групу.
Різновиди всередині групи
Суцільні плями білого кольору
Суцільні забарвлення
Котики із суцільною палітрою кольорів мають рівномірно пофарбовану шерсть по всьому тулубу, морді, хвосту і кінцівкам. Відтінок носа і подушечок лап також сходиться. Поява плям, відблисків, смужок — ознака браку.
Незважаючи на гадану легкість такого забарвлення, воно вважається результатом старанної роботи фахівців. Власне однакове суцільне забарвлення — перша і найважливіша ознака оцінки приналежності тварини до елітної породи (нібелунги, шартрези, бомбейці).
Найважче домогтися суцільного забарвлення за червоного і кремового пігменту. Тому руда шубка суцільного забарвлення все ж може мати певну подобу малюнка або смужок.
Через особливості розподілу хромосом рудими дуже часто народжуються особини чоловічої статі.
Дуже популярним вважається суцільний відтінок чорного. Пішли далеко часи, коли думали, що чорний кіт принесе нещастя. Сьогодні вихованці з кольором шерсті нібито найтемніша ніч — одні з найпоширеніших. Є навіть порода (бомбейські кішки), шерсть яких — виключно чорна.
Незважаючи на простоту забарвлення, кішки в чорних шубках вимагають спеціального догляду. При вигорянні на сонці, неправильному харчуванні або догляді шерстка улюбленця зазвичай набуває брудного коричневого відтінку.
Складними в розведенні вважаються також кремові відтінки. Колір шерсті має вийти не бляклим, у міру насиченим, а відтінок носа і подушечок лап — найкраще підходити тону шубки. Неприпустима наявність світлішого або білішого підшерстя. Очі кремових котів суцільного забарвлення мідні або помаранчеві, подушечки лап і ніс — рожеві. Серед найцінніших порід із непростим суцільним відтінком — циннамон і фавн британець, ліловий британець.
Досить цінним і складним вважається черепашаче забарвлення. Воно може включати різноманітні відтінки червоної та чорної палітри. Водночас чорне завжди добре видно і чітко виражене, а червоне забарвлення передбачає маленьку змазаність, таббі. Для черепахового забарвлення допускається також наявність смуг, білих плям.
Блакитним називають суцільне світло-сіре забарвлення. Цікаво, що генетично воно з’явилося не з білого (такого не існує, якщо не йдеться про мутації), а з чорного. Воно обов’язково має бути однаковим, немає домішок. Здебільшого, такі тварини мають виразні зелені або помаранчеві очі. Впізнати їх можна і за блакитно-сірим носом і подушечками лап.
Є також кремово-блакитне черепахове забарвлення, яке передбачає безладне розташування по тільцю тварини кремових і блакитних плям.
До кішок із суцільним забарвленням відносять іноді білих, але помилки такого роду припускаються лише неспеціалісти. А справа вся в тому, що білого в природі не існує.
Агуті-забарвлення
Під поняттям агуті забарвлення мається на увазі наявність поділу на волосках тварини. Говорячи інакше, він нагадує смугастий поліцейський жезл. При цьому волосок кішки з агуті-забарвленням може мати кілька відтінків. Наприклад, одна зона — мати чорний пігмент, інша — червоний або абсолютно не мати пігменту. Ця група включає 3 дуже широкі для розгляду підгрупи: таббі, затушовані та “шиншили”.
Агуті — це назва гена, який досі вважається недостатньо вивченим. При цьому можливості, які дає прояв цього гена, дійсно великі. Він може комбінуватися з більшістю відтінків, що призводить до народження як звичайних “матроскіних” — дворових смугастих котів, так і дорогих виставкових особин.
При цьому необхідно розуміти, що не всі кішки, які мають видимість смужок — це агуті. Наприклад, суцільні руді кішки також можуть здаватися смугастими виключно через труднощі селекції червоного гена.
Однак геному агуті в організмі подібних особин немає, а це означає і говорити про їхні “смужки” як про агуті-малюнок неприпустимо.
Теббі
Подібних котів у народі дуже часто називають смугастими, проте це невірно. Тварина не має смужок. Просто кожна волосинка її шерсті пофарбована лише на певну власну частину (приміром, тільки кінчик або 1/4, 1/8 частина волосини). У результаті утворюється гарний малюнок, спочатку покликаний допомагати конспіруватися кішкам у природі. До речі, таке забарвлення мали перші неодомашнені кішки.
Оригінальний малюнок завжди унікальний і, навіть не звертаючи уваги на схожість і незліченну безліч тварин з подібним забарвленням, будь-яка з них має свій унікальний малюнок.
Іноді складно визначити наявність малюнка на шерсті тварини. У цьому разі яскравою прикметою особин таббі стане буква “М” (як малюнок) на лобі й темне обведення очей. Шерсть на животику і внутрішній частині хвоста у подібних котів помітно світліша.
Особливості малюнка залежать від генетичних схильностей. Залежно від того, як розміщені смуги та їх різновиди, складається той чи інший малюнок. У зв’язку з цим таббі бувають декількох типів.
- Мармуровий. Малюнок утворюють широкі смуги з обох боків, “кільця” на хвості, смуги на лопатках, що нагадують розкриті крила метелика.
- Тигровий. Смуги темного відтінку тягнуться вздовж хребта, тонкі смуги є на всьому тілі, хвіст і лапки тварини прикрашають “кільця”, що утворюють смуги.
- Плямистий. По всьому тулубу в хаотичному порядку є цятки. Відповідальний момент — вони мають приблизно однакові форму (овал) і розміри. На лапках і хвості малюнки більш витягнуті, тому візуально нагадують смуги.
Окремо виділяють абіссінське або тікіроване забарвлення. На шубці немає чіткого малюнка, він нібито змазаний, прикритий легкою вуаллю. Однак таку тварину ніколи не сплутаєш із кішкою з цільним забарвленням. Тікірування забезпечує особливе сяйво шерстки.
Необхідно виділити ще один різновид малюнка — комбінування мармурового і плямистого малюнків. Шубку тварини прикрашають витягнуті плями, окантовка кожної плями набагато темніша, а серединка — світла, але все ж таки темніша за основну масу волосків шерстки. Подібний малюнок можна помітити у мармурового коричневого або розетчастого плямистого бенгала.
Затушовані тварини
Під цією групою забарвлень розуміють такі його різновиди, які виведені завдяки частковому придушенню меланіну. У результаті з’являються сріблясті або димчасті особини, що мають слабо видимий, ледве помітний малюнок. Серед них дуже поширені кілька.
- Димки — мають маленьку частину білого пігменту біля самої основи волосків. Іноді тварину плутають з особиною з цільним забарвленням, але виключно до того моменту, поки вона не почне рухатися. Тоді шерстинки розорюються, вимальовується димчасте забарвлення.
- Зворотний серпанок — подібне до попереднього забарвлення, але білим виявляється кінчик волоска. Завдяки цьому з’являється відчуття, що шубка тварини припорошена інеєм (звичайний представник — російська блакитна кішка).
- Сріблястий таббі — шерсть тварини має затемнені кінці, які, якщо поглянути в масі, утворюють малюнок, характерний для таббі.
Додамо кілька слів про затушоване забарвлення дим (яскравий представник — австралійська димчаста кішка). Якщо тварина має чорний кінчик волосини і білу основу, це чорний дим. Якщо замість чорного блакитний відтінок, перед нами забарвлення блакитний дим. Білий з ліловим волосок — це ліловий дим, білий з червоним — червоний дим, з шоколадним — виходячи з цього, шоколадний дим.
“Шиншили”
Кішки-шиншили — це різновид особин з агуті-забарвленням. Шиншили також мають пофарбовані зонально волоски. У цьому випадку це біла основа волосини і колір на 1/3 або 1/8 частини волосини. Говорячи інакше, забарвлення має лише кінчик волоска.
Завдяки цьому вони мають більш виразне забарвлення і можуть навіть мати малюнок.
Шерстка “шиншил” виглядає більш ошатною, легкою, злегка нагадує забарвлення песцевих або шиншил. Крім того, шерсть м’яка, пухнаста. Ще набагато кращими їх робить чорне обведення очей і носа та чорні подушечки лап. Колір очей шиншил — яскраво-зелений.
Виділяють 2 різновиди шиншил:
- типовані (мають світле хутро, 1/8 якого в самому кінці темного кольору);
- затушовані (мають подібне забарвлення, але темною залишається 1/3 хутра, це також кінчик).
У таких різновидів за рахунок білого підшерстя колір шубки близький до сріблястого. Створюється враження, нібито легкий сріблястий серпанок огорнув хутро тварини. Є також золотистий різновид шиншил. У подібних особин підшерсток має ніжно-абрикосове або рудувате забарвлення. Кінчик волосків — темний.
Серед найзнаменитіших представників — шотландські, перські, британські шиншили. Незважаючи на те що ця порода досить молода, її представники відрізняються міцним здоров’ям і стійкою психікою.
Обумовлено це тим, що кішки із забарвленням шиншила виведені на основі 2 найдавніших порід.
Колорпойнт: різноманітність красивих кольорів
Якщо перекласти з англійської назва цієї групи означає “пофарбований кінчик”. Дійсно, тварина має світле тільце, а кінці її вушок, лап і мордочка мають більш відтінок темного кольору. Визначити особин цієї групи можна за затемненими ділянками на набагато світлішій шерсті. Звичайними представниками цієї групи вважаються сіамські та гімалайські кішки.
Забарвлення “на кінці” може бути не тільки надто темним, якщо порівнювати з основним тоном шубки, а й таббі, черепаховим.
Для розуміння особливостей забарвлення бажано знати принцип, за яким ці самі назви будуються: домінуючий колір + малюнок (якщо такий є) + слово “пойнт”. Наприклад, сил пойнт (коричневий на світлому), теббі-пойнт.
Певні породи кішок мають свій колорпойнт назви. Так, персів, що мають сіамське забарвлення, заведено класифікувати як гімалайські. У бур існує своя лінійка найменувань. Професіонали можуть просто сказати лілове, соболине шоколадне забарвлення. Однак стосовно цієї породи буде матися на увазі не суцільне забарвлення, а конкретно колор-пойнт.
Строкаті кольори шерсті
Під строкатим забарвленням також мається на увазі кішка з білим забарвленням і плямами по ньому. Все залежить від виду плям, виділяють такі строкаті різновиди:
Архіви
- Листопад 2024
- Жовтень 2024
- Вересень 2024
- Серпень 2024
- Липень 2024
- Червень 2024
- Травень 2024
- Квітень 2024
- Березень 2024
- Лютий 2024
- Листопад 2023
- Жовтень 2023
- Вересень 2023
- Серпень 2023
- Липень 2023
- Червень 2023
- Травень 2023
- Квітень 2023
- Березень 2023
- Лютий 2023
- Січень 2023
- Грудень 2022
- Листопад 2022
- Жовтень 2022
- Вересень 2022
- Серпень 2022
- Липень 2022
- Червень 2022
- Травень 2022
- Квітень 2022
- Березень 2022
- Лютий 2022
- Січень 2022
- Грудень 2021
- Листопад 2021
- Жовтень 2021
- Вересень 2021
- Серпень 2021
- Липень 2021
- Червень 2021
- Травень 2021
- Квітень 2021
- Березень 2021
- Лютий 2021
- Січень 2021
- Грудень 2020
- Листопад 2020
- Жовтень 2020
- Вересень 2020
- Серпень 2020
- Липень 2020
- Червень 2020
- Травень 2020
- Квітень 2020
- Березень 2020
- Лютий 2020
- Січень 2020
- Грудень 2019